Kentsel dönüşüm lokomotif olmalı

Gayrimenkulde 360 derece hizmet veren DRKEE Consultancy & Danışmanlık Genel Müdürü Ömer İsafça, yaşanan durgunluğun kentsel dönüşümle aşılabileceğini söylüyor.

Türkiye'de son 15 yılda zirve yapan gayrimenkul sektörü, gerileme sürecinde. Gayrimenkulde 360 derece hizmet veren DRKEE Consultancy & Danışmanlık Genel Müdürü Ömer İsafça, yaşanan durgunluğun kentsel dönüşümle aşılabileceğini söylüyor.

Gayrimenkul sektörüne her alanında danışmanlık hizmeti veren, DRKEE Consultancy & Danışmanlığın özel uzmanlık konusu ise kentsel dönüşüm. Şirket, 2015 yılından bu yana kamu ve özel sektörden bireysel, kurumsal müşterilere eğitim, finansal danışmanlık, risk danışmanlığı, gayrimenkul proje danışmanlığı, kentsel dönüşüm danışmanlığı hizmetleri verdi.

DRKEE Consultancy & Danışmanlık Genel Müdürü Ömer İsafça ile gayrimenkul sektörünü konuştuk:

Gayrimenkul piyasasının içinde bulundu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gayrimenkul sektöründe 2018'in ikinci yarısında başlayan daralma devam ediyor. Konut kredi faiz oranlarının yükselmesi özellikle birinci el konut satışlarını oldukça olumsuz etkiliyor. Benzer bir durum 2014-2015 yılları arasında yaşanmıştı ve sektör o dönemde yüzde 15 küçülmüştü. Gayrimenkul sektörünün kendi otofinansman modellerini yaratmaya ihtiyacı var. İç pazarda talep her daim olacaktır. Doğru finansman modelleri, doğru hedef kitle ve pazar analizi ile her proje satış hedefine ulaşacaktır.

Sektörü canlandırmanın yolu sizce nedir?

Gayrimenkul sektörünün önümüzdeki dönemde lokomotifi kentsel dönüşüm olmalı. Deprem riski taşıyan ülkemizdeki yapıların üçte biri kullanım ömrünü yitirmiş gayrimenkullerden oluşuyor.

Şimdiye kadar ağırlıklı olarak boş araziler üzerine üretimler yaptık, en büyük potansiyeli görmezden geldik. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum'un, her yıl 300 bin adet konutu dönüştüreceğiz, açıklaması önümüzdeki dönemde sektörün lokomotifinin kentsel dönüşüm olacağının göstergesi. Sektörün tıkandığı bu dönemde kentsel dönüşüm tarafındaki teşvik ve destekler, kentsel dönüşüme olan ilgiliyi artıracaktır.

Ekonominin daraldığı şu günlerde kentsel dönüşüm nasıl finanse edilebilir?

Emlak Bankası'nın Emlak Katılım Bankası olarak tekrar faaliyete geçmesi, kentsel dönüşüm projelerinin finansmanında çok önemli rol oynayacaktır. Banka yetkilileri katıldıkları toplantılarda tüm kentsel dönüşüm türlerinin fonlanacağını açıklıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sunulan teşvik ve destekler de var.

Emlak Katılım Bankası'nın fonlaması ile inşaat maliyetleri daha uygun hale gelecek. Oluşan kazançla kentsel dönüşümle yaşanabilir, akıllı, güvenli ve planlı şehirler yaratacağız. Bu desteklerle kentsel dönüşüm tekrar hareketlenecek, evini yenilemek isteyenlerin isteği tekrar canlanacak. Kentsel dönüşüm projelerindeki faiz desteğinin iki katına çıkarılması halinde kat maliklerinin dönüşüm isteği de artacaktır.

Şirket olarak neler yapıyorsunuz?

Bu dönemde danışmanlık hizmetlerimizin yanı sıra satış ekiplerimize ve danışmanlığını yaptığımız satış ekiplerine değişen piyasa koşullarında satış modelleri eğitimleri veriyoruz. Üniversitelerle işbirlikleri çerçevesinde 45'er günlük periyodlarla 'Kentsel Dönüşüm Uzmanlığı Sertifika Programı' düzenliyoruz.

Son bir yılda düzenlediğimiz sekiz adet sertifika programında 200 kentsel dönüşüm uzmanı yetiştirdik. İki günlük eğitim programımızla birlikte binin üzerinde katılımcıya kentsel dönüşümü anlattık. Şirketimizin en önemli uzmanlık alanlarından biri olan kentsel dönüşümün bu dönem için tam zamanı olduğunu düşünerek, danışmanlık ve eğitim hizmetimize ağırlık veriyoruz.

Levent Gökmen Demirciler – Ekonomist

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler