Keçiören Belediyesi Etlik Garajı’na 82 kat izni verdi

Keçiören Belediyesi eski Etlik Garajı’nı dikey yapılaşmaya açtı. Arazinin emsali artırıldı ve yükseklik serbest bırakılarak 82 kata kadar izin verildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın son dönemde sıkça tekrarladığı ve seçim manifestosunda da yer verdiği "yatay yapılanma" vaatlerine karşın AKP'li Keçiören Belediyesi ilçenin en büyük arazilerinden biri olan eski Etlik Garajı'nı dikey yapılaşmaya açtı.

Ankara Etlik 19 Mayıs Mahallesi'ndeki 32 bin 200 metrekarelik eski Etlik Garajı, Keçiören Belediye Meclisi'nin 4 Şubat tarihli oturumunda CHP'lilerin "ret" oylarına karşı AKP'li üyelerin oylarıyla imara açıldı. Arazinin 29 bin 495 metrekaresinin emsal değeri artırıldı ve kat yüksekliği için "Yençok" yani "serbest" kararı alındı. Belediyenin kararına göre, arazinin sahipleri buraya istenilen yükseklikte binlerce konut yapabilecek veya arazinin 12 bin metrekaresine ticari işletme açabilecek.

82 kat yapılabilir

Belediye meclisinde AKP'lilere sert tepki gösteren Keçiören CHP Belediye Meclis üyesi Selçuk Karadağ, "Keçiören'deki en yüksek binanın emsali 1.6'dır. Bu araziye 2.10'luk emsal vermek ve kat yüksekliğinin serbest bırakmak, buraya 82 katlı bir bina yapılmasına onay vermek demektir. Buradaki parsel hissedarlarından birisinin Çatkaya Gayrimenkul diye bir şirket olması da dikkat çekiyor. Bu arazi, Ankara Çayı'nın kenarı, yüksek katlı binayı kaldıracak bir zemin etüdüne sahip değil" dedi.

Cumhuriyet

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler