Kayseri raylı sistemde coştu: 4. Aşama 7.5 km olacak

Raylı taşımada büyük bir hamle yapmaya hazırlanan Kayseri, 5.5 km uzunluğundaki 5. Aşama’dan sonra 7.5 km’lik 4. Aşama’yı da kamuoyuna sundu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi 4. Aşama Raylı Taşıma Sistemi’nin yapımı için 96 milyon 750 bin TL’lik yatırım yapacak. İnşaatı planlanan 4. Etap 7.5 km ve 5. Etap 5.5 km uzunluğunda olacak. Kayseri’deki raylı hatların uzunluğu 2019 sonunda 47.4 km’ye ulaşacak.

5. Aşama'nın haberi

Melikgazi ve Kocasinan'dan geçen 4. Aşama'nın güzergahı;

İsmail Erez Bulvarı
Eren Yıldırım Caddesi
Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı
Mobilyacılar Sitesi
YHT Garı

olacak.

OSB güzergahı raylı sistem hattına ilave olarak, Selimiye İstasyonu’nun önünden ana arterle, yaklaşık 7.5 km’lik uzunluğu olan 4. Aşama yeni raylı sistem hattı için gerekli izinler alınarak 2018 yılı ikinci yarısında çalışmalara başlanacak.

2019’da inşaat biterek test sürüşleri ve geçici kabul işlemlerine geçilecek. Güzergahta 12 trenden kumanda edilebilen otomatik 1/7 R100 makas kullanılacak. Güzergahta raylı sistem hattı için orta refüj tercih edilecek ve hat boyunca 10 istasyon bulunacak.

Güzergahı hastane, otogar ve üniversite belirledi

Yeni yapılan bölge hastanesi, otogar ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’ne yakınlığı, yol eğimi ve kamulaştırma maliyetinin olmayışı güzergah seçiminde etken oldu.

Günde 35 bin kişi taşıyacak

4. Aşama'nın inşaatında 70 personel, işletme aşamasında da 80 kişinin çalışması ve günlük 35.000 yolcu taşınması planlanıyor.

Projenin maliyet kalemlerini 64 milyon 500 bin TL ile inşaat giderleri, 32 milyon 250 bin TL ile de makine ve ekipman giderlerinden oluşuyor. Toplam rakam 96 milyon 750 bin TL’ye ulaşıyor. Projede arazi giderleri için herhangi bir kamulaştırma bedeli öngörülmedi.

4. Aşama Raylı Sistem'in yapılacağı güzergah 7.5 km uzunluğunda planlanıyor.

Raylı Sistem’e genel bakış

Kayseri’deki 1. Aşama raylı sistem hattının uzunluğu yaklaşık olarak 17,5 km olup şehrin batı girişindeki OSB’den başlayarak şehrin doğusunda yer alan Doğu Garajı’nda son buldu.

2. Aşama olan 9.5 km’lik İldem Raylı Sistem Hattı Doğu Garajı’ndan başladı. Kayseri’nin doğusuna uzanan hat, Anadolu Harikalar Diyarı, Cırgalan ve Gesi kavşaklarından geçerek Beyaz Şehir istikametinden ana arteri takip etti. TOKİ kavşağını geçtikten sonra İldem Cumhuriyet Mahallesi’nde son buldu.

3. Aşama olan 7,452 km uzunluğundaki Talas Raylı Sistem Hattı ise Sivas Bulvarı, Aşık Veysel Bulvarı kavşak kesişiminden Erciyes Üniversitesi kampüsüne girdi. Fen-Edebiyat Fakültesi önünden hastane önüne geçti. Hastane Nizamiyesi’nin çıkışından Atatürk Bulvarı ve Talas Bulvarı’na geçerek Cemil Baba Türbesi’nde son buldu.

4. Aşama’da planlanan 7.5 km’lik hattın güzergahı İsmail Erez Bulvarı, Eren Yıldırım Caddesi, Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı, Mobilyacılar Sitesi ve YHT Garı olacak.

5. Aşama ise Orgeneral Hulusi Akar Bulvarı-Umut Caddesi-Mehmet Timuçin Caddesi-Turgut Özal Caddesi güzergahını takip edecek.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler