Karaburun Nergis Festivali’nin üçüncüsü gerçekleşti

Karaburun’un simgesi hâline gelen nergis çiçeğini dünyaya tanıtmak amacıyla Karaburun Nergis Festivali üçüncü kez gerçekleşti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karaburun Belediyesi tarafından nergis çiçeğini dünyaya tanıtmak amacıyla düzenlenen 3. Karaburun Nergis Festivali bugün binlerce İzmirliyi ilçede buluşturdu.

Elazığ'da meydana gelen deprem nedeniyle konser gibi çeşitli etkinliklerin iptal edildiği Karaburun Nergis Festivali açılış töreni, depremde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ankara ve İstanbul'da da Üretici Pazarı Tunç Soyer küçük üreticiye sahip çıkmak, ürün çeşitliliğini artırmak, üreticiyle tüketiciyi buluşturmak amacıyla bu festivali düzenlediklerinin altını çizerek şöyle dedi:

Küçük üretici destekleniyor

"Dünyanın en zengin topraklarına sahibiz. Ancak dışarıya muhtaç tarım politikasının esiri olduk. Ama bunu değiştirmek mümkün. Biz dört temel ilke üzerinden başka bir tarımın mümkün olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Üretici pazarları ile küçük üreticiyi destekliyor, Önündeki engelleri kaldırıp ürünlerini aracısız tüketiciyle buluşturuyoruz. Ürünün işlenmesini sağlayarak katma değerini artırmak, üreticiyi kooperatif çatısı altında buluşturmak ve atalarımızdan kalan yerli tohuma sahip çıkmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

"200 üreticiye ulaştık"

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan Elazığ'daki depremde yaşamını yitirenlerin yakınlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diledi. Karaburun'un geleceği için kırsal kalkınmanın önemi vurgulayan Erdoğan, "Hastalık nedeniyle bir kısmını kaybettiğimiz nergis çiçekleri İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle bölgemize geri döndü. 200 üreticiye ulaştık ve bir marka hâline geldik" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan daha sonra festival kapsamında kurulan nergis ve yöresel ürün stantlarını tek tek gezerek üreticilerle sohbet etti.

Ege Life

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler