Kanal İstanbul’un güzergahı arsa fiyatlarını çıldırttı

Küçükçekmece-Terkos güzergahından geçmesi planlanan Kanal İstanbul projesi zaten yüksek olan arsa fiyatlarını bir daha katladı.

Kanal İstanbul'un güzergahında kalan Yassıören, Şamlar, Kayabaşı Köyü, Sazlıbosna ve Haraççı'da metrekaresi 350 lira olan araziler bir hafta içinde 800 liralara çıktı. Emlak uzmanları, yatırımcıları, "Bu dönemde arazi simsarları da çıkacaktır. Arsa imarlı mı, SİT alanda mı? diye iyice araştırılmalı. Yoksa art niyetli kişilerin tuzağına düşebilirler" uyarısı yaptı.

Yatırım hesabı 65 milyar TL!

Ulaştırma Bakanlığı 65 milyar liraya mal olacak Kanal İstanbul'un güzergahını belirledi. Buna göre, proje Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy'den geçerek Terkos Barajı'nın doğusundan Karadeniz'e çıkacak. Uzunluğu 45 kilometre olacak Kanal İstanbul projesinde güzergahın netleşmesiyle birlikte fiyatlar da hareketlendi. Şimdiden Şamlar, Kayabaşı Köyü, Sazlıbosna ve Haraççı gibi noktalar metrekaresi 350 lira ola araziler bir hafta içinde 800 liraya kadar çıktı. Söz konusu bölgelerde arsa fiyatlarının daha artmasını bekleyen ve metrekarede bin TL rakamlarının görülebileceğine işaret eden emlakçılar, yatırımcıları acele etmemeleri konusunda uyardı.

"Uzmanlarla alım yapılmalı"

Gayrimenkul uzmanları, "Yatırım yapmak isteyenler spekülasyonlara değil, bölgeye hakim uzmanlarla çalışmalı. Bu dönemde arazi simsarları da çıkacaktır. Çok acele etmeden 'imar var mı, SIT alanında mı?' gibi iyice araştırdıktan sonra karar verilmeli. Yoksa art niyetli kişilerin tuzağına düşebilirler" uyarısında bulundu.

Kamuoyunda 'Çılgın Proje' olarak da bilinen Kanal İstanbul'da güzergahın netleşmesiyle bölgedeki fiyat hareketliliğini gayrimenkul uzmanları Karar Gazetesi'ne değerlendirdi.

80 TL’den 800 TL’ye fırladı

ERA Fer Ofisi Brokerı Adnan Arslan, projede 1/100.000 ölçekli güzergah ve rezerve yapı planının tamamlandığını söyledi. Kısa zaman önce metrekaresi 80 lira olan arsa fiyatlarının 800 liraya kadar yükseldiğine işaret eden Adnan Arslan, şunları söyledi:

"Kanal İstanbul projesi ile ilgili açıklamalardan sonra bu projenin geçtiği bölgelerdeki arsaların değerlenmesi bekleniyor. Özellikle arsa metrekare fiyatları bin TL seviyelere kadar çıkabilir. Keza konut fiyatları da buna paralel yükselişe geçecektir.

Konut fiyatları da etkilenecektir

Özellikle Arnavutköy'de Baklalı, Çilingir, Dursunköy, Sazlıbosna, Terkos'ta emlak fiyatlarında artışlar görülebilir. Ayrıca Küçükçekmece'de Fatih, İstasyon, Kanarya, Yarımburgaz mahallelerinde konut fiyatlarının değerleneceğini tahmin ediyoruz."

Emlak Uzmanı Hakan Erilkun ise açıklanan rotanın, yalnız Kanal İstanbul güzergahındaki bölgeleri değil, tüm İstanbul'daki emlak değerlerini de altüst edeceğini söyledi. Bölgedeki emlak değerlerinin asıl şimdiden sonra katlanarak artacağı öngörüsünde bulunan Hakan Erilkun, şimdiden Yassıören, Şamlar, Kayabaşı Köyü, Sazlıbosna, Haraççı gibi noktalarda metrekaresi 350 TL seviyelerinde olan arsa fiyatlarının bir hafta içinde 800 TL'leri gördüğünü belirtti.

Bölgedeki emlak değerlerini belirlemede temel unsurun, kanala yakınlık olduğuna işaret eden Erilkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kamulaştırma maliyetinin diğer alternatiflere göre daha düşük olması ve zeminin her açıdan uygunluğu nedeniyle kanalın bu bölgeden geçeceği zaten biliniyordu. Ancak şimdi kanala yakınlık önem kazandı."

Hanife Hangül-Karar

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler