Kanal İstanbul’dan sonra en büyük yatırımlar Kahramankazan’a

Altı milyar dolarlık Kanal İstanbul’dan sonra, Türkiye’nin en büyük yatırımı Kahramankazan’da gerçekleşiyor. Savunma sanayi yatırımları da yolda…

Sekiz yıl öncesine kadar köy olarak adlandırılan Ankara'nın seçkin ilçesi Kahramankazan, bu dönemde belediye başkanı seçilen Lokman Ertürk'ün disiplinli çalışması ile metropol ilçeler arasında yerini aldı.

MAG Business Dergisi'nin konuğu olan Başkan Ertürk, yaptığı 3 dönemlik belediye başkanlığını, icraatlarını, gelecek projelerini ve en önemlisi Kahramankazan'ın alacağı yatırımları anlattı.

15 Temmuz darbe girişimi milat oldu

Ankara'nın hemen yanı başında olmasına rağmen gelişmekte güçlük çeken Kazan'ın önemli yatırımlar almasında 15 Temmuz Darbe Girişimi milat oldu. Bu yatırımlar yakın gelecekte ilçenin ismini metropoller arasına taşıyacak.

2004 yılında yapılan yerel seçimlerde 34 yaşında iken seçilen Lokman Ertürk, son 11 yılda yaklaşık 1 katrilyon 280 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirildiğine işaret ederek, "10 yıl önce Kazan'da sadece bir tane banka vardı, o da Ziraat Bankası idi... Sağlık ocağı 1960'lı yıllarda yapılmış, hastane 25 yataklı, günde yalnızca 30 poliklinik hizmet veriyor. 8 okul var, cadde, bulvar yok… Bırakın konferans salonunu insanların oturacağı hiçbir yer, park, bahçe yoktu." diyerek yakın geçmişi özetledi.

Yatırımın devamı olacak

Şimdi Kazan'da 17. banka şubesinin açıldığına söyleyen Ertürk, "Ekonomik ve ticari hacmin merkezi Kazan durumuna gelmiş. Şu anda 75 yataklı devlet hastanemiz var ve 1500 poliklinik hizmet verdiği halde yetiştiremiyoruz." diye konuştu.

Kazan stratejik öneme sahip

Artık yatırımların katlanarak yapılacağını kaydeden Başkan Ertürk, "2017 yılı, Türkiye açısından beklenen hedeflerin gerçekleşebileceği ve uluslararası sıkıntıların çözüm noktasında ümitlerin yüksek olduğu bir süreç. Özellikle ABD Başkanı seçimiyle beraber, Türkiye'deki tüm dengelerin değişebileceği ve ekonomik kalkınmanın da başlayabileceği bir dönemdeyiz. Bunun için de Türkiye'deki en akıllı, en isabetli yatırımın yapılacağı yer Kazan. Kazan, stratejik konumu ve Ankara'nın taşıma noktası olan kuzeybatı istikametinde olması sebebiyle büyük önem taşıyor. Daha önce yayınlanan verilere baktığımızda da yatırım amaçlı en uygun yerin Kazan olacağını söylemek yanlış olmaz" dedi.

Kanal İstanbul 1, Kazan 2

Türkiye için farklı açılımların adresi olarak gösterilen Kanal İstanbul'dan sonra Kazan'ın en çok yatırımı alacağını söyleyen Başkan Ertürk, "6 milyar dolarlık Kanal İstanbul'dan sonra, Türkiye'nin en büyük yatırımı Kazan'da gerçekleşiyor. Savunma Sanayii ve Havacılık kümesinin startı verildi. Önümüzdeki günlerde temel atacağız ve 25 bin kişilik istihdam söz konusu olacak. Ciner Grubu'nun 1 milyar 350 bin dolarlık, 2 bin kişinin çalışacağı şu an şantiyesi hızla devam eden ve 2017 yılında bitecek olan Trono madeni ile ilgili yatırımı da söz konusu." Diye konuştu

Ankara Gümrüğü Kazan'a geldi

Ankara Lojistik Üssü, Kazan'ın en önemli prestij projelerinden bir tanesi. Önümüzdeki günlerde de çok önemli başka bir projeyi daha Kazan'la buluşacak. Kazan Belediyesi ve Başkent Üniversitesi iş birliği ile Teknokent kurulacak.

Rekreasyon planı var

Önümüzdeki yıl Kazan'da yer alan çayın devamı olacak rekreasyon alanı yapılacak. Eskişehir'deki Porsuk Çayı'na benzeyen bir proje kurgulanıyor. 2017 yılında, İstanbul Yolu 250 milyon liralık bir yatırımla genişletilecek. Esenboğa'dan açılan yeni karayolu ile 70 km’lik mesafe 25 km'ye inecek. Yani havaalanından bir yatırımcı geldiği zaman 15 dakikada Kazan’da olacak.

Eski Kazan'a kentsel dönüşüm yapılacak

Eski kent meydanı yenileniyor. Eski dükkanlar ve konutlar ve camii yıkılarak yeniden inşa edilecek. Kent merkezi düzenlenecek, 2 katlı 250 araçlı otopark yapılacak. Önümüzdeki yıl inşaata başlayıp, 1 yıl içinde 2017 sonu 2018'in başı gibi açılışı yapılacak. 150 yataklı bölge hastanesi de 2017 yılında hizmete girecek.

Tarihi doku unutulmadı

Kahramankazan'ın tarihi dokusuna da değinen Başkan Ertürk, sahip oldukları değerleri ön plana çıkararak turizmin gelişmesi için her şeyi yapacaklarını kaydetti.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler