Kanal İstanbul’a finans desteği yağıyor

Toplam maliyeti yaklaşık 65 milyar TL olarak tahmin edilen Kanal İstanbul’a finans desteği yağıyor.

Bazı projeler daha adı duyulur duyulmaz kendisini sattırır. Dünya devleri o projeye yatırım yapmak için sıraya girer. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011'de açıkladığı, kamuoyuna "çılgın proje" olarak yansıyan ve güzergahı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan tarafından ilan edilen Kanal İstanbul Projesi de böyle bir proje olduğunu kanıtladı. Yaklaşık maliyeti 100 milyar dolar olarak hesaplanan projenin yapımı için ilk talep Körfezli yatırımcılardan geldi. Hemen ardından ABD'li bazı firmalar projenin bir bölümüne talip olacaklarını dile getirdi. Ancak son dönemde Kanal İstanbul'a Çinli, Koreli ve Rus devlerin de talip olması dikkat çekti. Türk firmalarla gerek yurt içinde gerekse yurt dışında dirsek temasında bulunan birçok dev firma, Türk partnerlerine Kanal İstanbul'u birlikte inşa edelim teklifi götürmeye başladı.

Teklifler yoğunlaştı

Çinli ve Koreli dev firmaların Kanal İstanbul'un inşaatını birlikte yapalım teklifi götürdüğü firmalar arasında Polatyol da bulunuyor. Yurt içinde ve yurt dışında 1,3 milyar dolarlık taahhüt işine imza atan Polatyol, Kuveyt'te bittiğinde 112 bin civarında ailenin yaşayacağı toplu konut projesinin ilk etabı olan 4 bin 997 evin alt yapı inşaatını gerçekleştiriyor. Katar'da da hem altyapı hem de üst yapısıyla taahhüt anlamında bir projeye hazırlanıyor. Polatyol Yönetim Kurulu Üyesi Celaleddin Polat, yurt içinde ve yurt dışında yabancı partnerlerle ihalelere girdiklerini söyledi. Son dönemde özellikle Çinli firmalardan Kanal İstanbul için birlikte yol alma teklifleri aldıklarını belirten Polat, “Bu sadece bizim şirkete özel bir durum değil. Birçok firmaya bu tür teklifler gidiyor. Görüştüğümüz Çinlilerin sermaye büyüklüğü de çok yüksek. Bu şirketler zaten dünya devi. 60-70 milyar dolarlık ciroları var” dedi.

Üst yapıyla da ilgililer

Kanal İstanbul için görüştükleri dev firmaların sadece alt yapı inşaatıyla ilgilenmediğine dikkat çeken Polat şöyle konuştu: “Üst yapı inşaatlarıyla da ilgililer. Bizimle yol almak istemelerinde bu etken de önemli. Altyapısını yaptığımız birçok yerde daha sonra üst yapıya da talip oluyoruz. Kuveyt'teki konut alt yapısı tamamlandığında orada konut projesinin yapımına da talip olacağız. İnşaatını devam ettirdiğimiz Eston Şehir Koru projesi de yabancı partnerlerimizin bizimle yol almasında etkili oluyor.”

Gelecek yeni İstanbul’da

Bugün itibariyle satışa açtıkları Eston Şehir Koru’da 248 adet konutun yarıya yakınını sattıklarını belirten Celaleddin Polat, Kanal İstanbul’la birlikte yeni İstanbul’un da değerini katlayacağını söyledi. Polat, “Eston Şehir projesinin tamamı bin 100 konut civarında olacak ve bunlar fazlar itibariyle gerçekleştirilecek. Projenin tamamını yaklaşık 4 yıl gibi bir sürede tamamlamayı planlıyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl Kuzeybatı İstanbul, yani yeni İstanbul’un hakikaten prim yapacağı bir yıl olacak. Lansmanda fiyatlarımız 5 bin 500 6 bin lira civarındaydı. Şu anda bir takım ünitelerde 6 bin 500 7 bin liralara çıkmış durumda. İlk alanlar kazandı ancak hala prim potansiyeli yüksek” bilgisini verdi.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler