Kampanyalar değil, faiz oranları daha önemliymiş

Mimar Erkurtoğlu, Eylül ayı konut satışlarını değerlendirerek 2020’de daha az üretim yapılacağını ve fiyatların bugünkünden daha yüksek olacağını ileri sürdü.

Sektöre ilişkin gerçekleri hiç çekinmeden söylemesi ile tanınan AYİDER (Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği) Başkan Yardımcısı ve Mimar Ahmet Erkurtoğlu, Eylül ayında yaşanan konut satış rakamlarını değerlendirdi.

Kamu bankalarının konut kredi faizlerinde yaptığı düşüşün piyasalara hemen yansıdığının altını çizen Erkurtoğlu, “Ağustos ayıyla birlikte yükselme trendine geçen konut sektöründeki eylül ayı satış rakamlarına baktığımız zaman 150 bin bandına konut satışlarının çıkıyor olması yılsonunda 1 milyon bandına ulaşabileceğimiz ve hatta bunun bir tık da üzerine çıkılabileceğini gösteriyor. Buradaki en önemli parametre, konutta faiz indiriminin etkilerinin anında hissedilmiş olması.” görüşünü dile getirdi.

Tüketici için oranlar daha önemliymiş

Geliştirici firmaların uyguladığı kampanyalara tüketicinin ilgi göstermediğini söyleyen Erkurtoğlu, “İpotekli konut satışlarındaki yüzde 450’lik artık, konut alıcısının konut üreticilerinin kampanya modellerinden ziyade bankalara yöneldiğini ispatlıyor. Ancak birinci el konuttan ziyade, ikinci el konutlar daha fazla el değiştiriyor.” dedi.

Fiyatların yüksekliğine atıfta bulunan Erkurtoğlu, “İkinci el konut satış rakamları, sıfır konutlardan yüksek. Bunda en büyük etken de 1 milyon TL bandındaki konut fiyatlarının hâlâ konut alıcısı için çok yüksek fiyat oluşturması. Ki bir öncesine göre inşaat maliyetlerindeki ortalama yüzde 60’lık artışı ve İstanbul’daki arsa stokundaki sorunu göz önüne alacak olursak, 2020’de daha az konut üretilecek ve bu konutlar da bugünkü fiyatlardan daha yüksek olacaktır.” diyerek sözlerini noktaladı.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler