Kadıköy Belediyesi Taşyapı’ya 130 milyon TL tazminat ödeyecek

Taşyapı, Four Winds projesini geciktirdiği gerekçesiyle Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını kazandı. Belediye şirkete 130 bin TL ödeyecek.

Taşyapı’nın, İstanbul Kadıköy’de inşa ettiği Four Winds konut projesi ile ‘işimi kasıtlı olarak engelledi ve maddi zarar uğradım’ gerekçesi ile Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasından örneğine az rastlanır bir karar çıktı.

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre, önceki gün 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde karara bağlanan davada mahkeme, Kadıköy Belediyesi’nin 101 milyon 859 bin lira tazminatı dava tarihinden itibaren işletilecek faizi ile şirkete ödemesine karar verildi. Faizin de 30 milyon lirayı bulması bekleniyor.

10 yıl önce başladı

Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, Four Winds konut projesi için çalışmalara 10 yıl önce başladıklarını belirterek, Kadıköy Belediyesi’nin hukuki bir gerekçe, yasal bir dayanak, mahkeme kararı olmadığı halde işin her aşamasında kendilerini engellediğini söyledi. İnşaatın giriş çıkışına kamyonların dizildiğini, etrafa zabıta memurlarının konulduğunu, şantiyeye giriş çıkışın engellediğini ve gerekçesiz ruhsat vermediğini anlatan Turanlı “Benim işim belediyenin keyfi hareketleri nedeniyle 5-6 yıl gecikti. Bu süreçte inşaat maliyetleri arttı, bankalara faiz ödedim ve zarara girdi. Bu zarar için de dava açtık ve kazandım” dedi.

Projenin bir ortağı da kamu

Four Winds projesinin Maliye ile yapılan kat karşılığı anlaşması ile inşa edildiğine dikkat çeken Turanlı, işi 2004 yılında yüzde 40 payla aldığını açıkladı. Projede Ruhsat alma sürecinin 5 yılsürdüğünü vurgulayan Turanlı, “ Bu süreçte bir yandan kamu ‘Bu işi bitir’ diyor, bir yandan belediye ‘Sana bu işi yaptırmam’ diyor. Benim böyle 22 yatırımım engellendi” diye konuştu. Bu tazminat kararı tüm siyasetçilere, bürokratlara örnek olması gerektiğini ifade eden Turanlı şöyle devam etti:
“Bu paralar milletin cebinden çıkacak. Devleti yönetenler kendi hırsları ile hareket ediyor ve olan yine millete oluyor. Bu para halkın cebinden çıkacak. Benim maddi tazminatım ödenecek, manevi tazminatım ret edildi. Onunla ilgili mücadeleme de devam edeceğim.”

Belediye kararı ‘hukuk dışı’ olarak niteledi

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, mahkeme kararını hukuk dışı olarak niteleyerek itiraz edeceklerini söyledi. Yaşananların tam bir akıl tutulması olduğunu ifade eden Nuhoğlu, kamunun baskı altına alınmaya çalışıldığını öne sürdü. Tüm projenin maliyeti ancak tazminat miktarı kadar edeceğini belirten Nuhoğlu, “Hem o ucubeleri yapacaklar hem de zarara uğradım diyecek” ifadesini kullandı. Söz konusu projede fazla inşaat olduğunu söyleyen Nuhoğlu, şunları söyledi:

‘Kadıköylünün zararını kim ödeyecek?’

“Proje ihale edildikten sonra tadilat yapıldı ve ayrıcalıklı bir imar kullanıldı. Şirket yasal olarak belediyeye iskan için başvurmalı. Bizi es geçip Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gittiler. Bunun için bizim açtığımız dava da sürüyor. İnşaatı engellediler iddiaları gerçek değil. Engel olunsa o iş bitmezdi. Şirket zarar uğradım diyor ancak tüm Kadıköylüler bu proje ve yarattığı yoğunluktan şikayetçi. Kadıköylünün zararını kim ödeyecek?”

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler