Kabataş’a 542,5 milyon TL’lik martı formlu iskele

İBB’nin Kabataş’ta 542,5 milyon TL’lik yatırımla hayata geçireceği Kabataş Dolgu ve Deniz Terminali Alanı projesinin detayları belli oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan Kabataş Dolgu ve Deniz Terminali Alanı projesi için ÇED süreci başlatıldı. Böylece detayları da ortaya çıkmış oyan proje, kamuoyunda martı formlu iskelesi ile tanınıyor. Toplam 542,5 milyon TL yatırımla inşa edilecek olan Kabataş Dolgu ve Deniz Terminali Alanı projesi, Kabataş Meydanı’nda, Marmara Denizi kıyısında yer alıyor.

kabatas-iskele

İskele sayısı 3’den 4’e çıkarıldı

Kabataş Deniz Terminali’nin deniz kıyısında yer alan dolgu alanı, iskeleler ve deniz terminali alanını ve yakın çevresinde düzenleme işini kapsayan projede, daha önce toplam kullanım alanı 57 bin 948 metrekare olan deniz terminali kapsamında, 17 bin 362 metrekare dolgu ile 3 adet yeni iskele yapılması planlanmıştı. Ancak, yapılan revizyon sonrasında proje, 65 bin 700 metrekare olacak şekilde tekrar planlandı. İskele ve rıhtımlardaki yeni düzenleme ile mevcuttaki 5 iskeleden 4’ünün sökülerek yerine 4 adet yeni iskele yapılmasına karar verildi. Yeni yapılacak bu 4 iskeleden ilk iskeleyi İDO, sonraki iskeleyi İBB Şehir Hatları ve son 2’sini de DENTUR işletmelerinin kullanması planlanıyor.

kabatas-iskele2

Yeni hatlar eklenecek, seferler artacak

Projenin yaklaşık 650 metrelik deniz kısmı ise yanaşma rıhtımı olarak kullanılacak. Projenin tamamlanması ile yeni hatların açılarak sefer sayıları arttırılması da planlanıyor. Böylece sefer düzenlenen Kınalıada, Adalar, Bostancı, Bakırköy, Sarıyer, Bursa iskelelerinin dışında Üsküdar, Yalova gibi iskelelere yeni seferler düzenlenebilecek. Proje kapsamında alanda feribot ve deniz otobüslerinin yanaşabileceği 650 metre uzunluğunda bir rıhtım oluşturulacak. Bu rıhtıma 1350 DWT kapasitesinin altındaki feribot ve deniz otobüsleri yanaşacak.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler