İzmir İstinye Park AVM ve oteli nasıl planlandı?

Doğuş GYO ile Orta Gayrimenkul Yatırım Yönetimi, birlikte geliştirdikleri İzmir İstinye Park AVM ve otelin maliyetini harcamalarını öz sermaye ve proje finansmanı ile fonlayacak. 

Doğuş GYO ve Orta GYY, İzmir İstinye Park AVM ve oteli 460 milyon TL’lik bir yatırımla kendi arsaları üzerinde birlikte gerçekleştiriyor. ÇED Raporu’nda düzenlemeye giden firmalar, yeni rapora göre inşaatı sürdürüyor.

Projede neler var?

İzmir Balçova İnciraltı Mahallesi, Bahçelerarası Mevkii’nde geliştirilen proje; tapuda 22K-3B pafta, 6165 ada ve 8 parseldeki 41 bin 823 metrekarelik arsa üzerinde yükselecek. Proje iki yıl içinde tamamlanacak.

Proje kapsamındaki yapılar için inşaat aşamasında yaklaşık 400 kişinin çalışırken işletme aşamasında bu rakam 3 bin kişiye ulaşacak. Ayrıca otelde de 150 kişi görevlendirilecek.

İzmir İstinye Park AVM ve Oteli’nde inşaat alanı 301 bin 185 metrekare olarak planlandı. Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte günlük ziyaretçi sayısı 45.000 olarak planlandı. Ayrıca otelin işletmeye alınmasıyla 211 oda için 422 kişinin misafir olacağı tahmin ediliyor.

İzmir İstinye Park AVM ve otelin haritası

Otel 24 katlı olacak

Entegre proje kapsamında otel 24 katlı olacak. Zemin kotundan itibaren 5 kat yer altına inilerek 4 katı otopark olarak kullanılacak. Zemin kot ile 4. katta aralığında AVM bünyesinde mağazalar, 4. kat ile 24. kat arasında da otel odaları yer alacak.

Projenin açılımı

  • Zemin kotundan itibaren 5 kat yer altına inilerek projede 4 katı otopark olarak kullanılması,
  • Bodrum 1. kat; market, tekstil, ev eşyası ve elektronik mağazalar olarak kullanılması,
  • Zemin kat; mağazalar ve otel lobisi olarak kullanılması,
  • 1.Kat; Mağazalar olarak kullanılması,
  • 2. Kat; Mağazalar, fast-food, yeme içme alanları, restoranlar ve otele ait balo salonu ve toplantı salonları olarak kullanılması,
  • 3. Kat; Sinema, çocuk ve eğlence merkezi, otele ait tesisat katı ve otel yönetim ofisi olarak kullanılması,
  • 4. Kat; AVM tesisat katı, otele ait spor merkezi olarak kullanılması,
  • 4. kat ile 24. kat aralığında otel odaları olarak kullanılması,
  • 24. kat; otel tesisat katı olarak kullanılması planlandı.

Projedeki AVM için 1842, otel için de 43 olmak üzere toplam 1885 araçlık otopark inşa edilecek. Bodrum 5. katta 5.248 metrekarelik bir alan sığınak olarak ayrılacak.

İzmir İstinye Park AVM'ye 45 yıllık ekonomik ömür

Proje iskan ve işletmeye açıldığında; en az 45 senelik bir ömre sahip olacağı öngörülürken restorasyon çalışmaları ve teknolojik yenilemeleri ile proje ömrünün uzayabileceği hatırlatıldı.

Projede hangi kat, kaç metrekare?

Fonksiyonu                                                Kapladığı Alan (m2)

AVM+Otel Otopark (4.Kat) Bodrum (-5. Kat) 41.048,89

AVM+Otel Otopark (3.Kat) Bodrum (-4. Kat) 39.199,10

AVM+Otel Otopark (2.Kat) Bodrum (-3. Kat) 39.598,06

AVM+Otel Otopark (1.Kat) Bodrum (-2. Kat) 34.637,59

AVM 1.Kat Bodrum (-1. Kat)                           38.223,02

AVM 2.Kat Zemin Kat                                      25.213,20

AVM 3.Kat 1. Kat                                              26.397,60

AVM 4.Kat 2. Kat                                              25.774,26

AVM 5.Kat 3. Kat                                               9.702,59

Tesisat Katı 4. Kat                                             4.270,30

Metro ve hafif raylı sistemle erişiliyor

Proje alanı kentsel erişilebilirliğin yüksek olduğu bir noktada yer alıyor. Bölgeye ulaşım çevre yolundan kesintisiz olarak sağlanırken kent içi ana arterlerden de çalışma alanına erişim bulunuyor. AVM’ye özel araç dışında, çalışma alanına her ilçeden toplu taşıma servisleri ve belediye otobüs seferleri mevcut. Ayrıca İzmir Metrosu’nun şuan için son durağı olan Fahrettin Altay da AVM’ye direk bağlanıyor. Yapımı devam eden hafif raylı sisteminin güzergahı da bölgeden geçiyor.

Lokasyon değeri nasıl?

Proje sahasının doğusunda Konak, batısında Narlıdere, güney ve güneydoğusunda Karabağlar, kuzeyinde ise İzmir Körfezi bulunuyor. Alan İzmir Körfezi’nin güney kıyılarına kuş uçuşu ortalama 1.100 metre mesafede yer alıyor. İzmir merkeze olan uzaklığı ise ortalama 10 km.

Alanın 500 metre kuzeyinden Mustafa Kemal Sahil Bulvarı geçerken kısa mesafede Balçova Termal tesisleri, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Narlıdere tarafındaki diğer tesisler yer alıyor. En yakın yerleşim alanını ise 120 metre güneyindeki Bahçelerarası Mahallesi oluşturuyor.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler