İstanbul Yeni Havalimanı için bagajlı otobüsler devrede

Merkezi noktalara uzaklığı nedeniyle yolcuları içten içe korkutan İstanbul yeni havalimanı için İETT, bagajlı otobüsler ile ulaşım hizmeti verecek.

İlk etabı 29 Ekimde açılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı için artık geri sayım başlarken, dev merkeze ulaşım için bagajlı otobüsler konumlandırılıyor. Hürriyet’in haberine göre İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü, “Bagajlı Lüks Taşımacılık (BLT) Hatlarının Oluşturulması ve Taşımacılığın Uygun Araçlarla Karşılanması" adlı bir ihaleye çıktı.

İhaleyi kazanan firma bu hizmetini 10 yıl süreyle sürdürecek. Yeni oluşturulacak 18 hat üzerinde 150 otobüsle İstanbul Yeni Havalimanı arasında taşımacılık yapacak. Günlük 250 bin yolcunun geçiş yapmasının beklendiği yeni tesisin yeni bir vilayet gibi kapsayıcı olması bekleniyor. Yüzde 95'i tamamlanan havalimanı açıldığında ulaşımda sıkıntı yaşanmaması adına ulaşım alternatifleri de artıyor.

İhale 4 Eylül’de

4 Eylül tarihinde kapalı teklif usulü arttırma ile yapılacak olan hat kiralama ihalesinde tahmin edilen bedel KDV dahil 468 milyon TL. Bunun yüzde 3’ü olan 14 milyon 40 bin TL'lik geçici teminat da isteniyor. Günde 75 bin yolcunun taşınması beklenirken otobüs durakları terminalin altında yer alacak. Yürüyen merdivenler veya asansörle terminale geçilebilecek. Bagajsız seyahat edenlere yönelik ise 36 İETT otobüsü hizmet verecek. Bu taşıma ile de 15 bin kişiye hizmet verilmesi bekleniyor.

Hürriyet

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler