İsrail’de Araplar’ın evlerinin yıkımı hızlanacak

İsrail Parlamentosu Knesset, Arap beldelerindeki evlerin yıkılması sürecini hızlandırmayı hedefleyen “planlama ve inşa” yasasındaki düzenlemeyi onayladı.

İsrail Parlamentosu Arap beldelerindeki evlerin yıkılması sürecini hızlandıran düzenlemeyi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun da katıldığı oylamalarda 33’e karşı 43 oyla kabul etti.

İsrail'in, planlama ve inşa yasasında düzenlemeler yaparak, mahkemelerin yıkım emirlerini dondurma yetkilerini sınırlamayı, yasanın uygulanması yönündeki yetkileri devlete bağlı bölge komitelerine nakletmeyi ve "ruhsatsız" evlerin sahiplerine devamlı olarak yüksek miktarlarda para cezası uygulamayı hedeflediği belirtiliyor.

İsrail hükümetinin gerçek yüzü

Knesset’teki Ortak Arap Listesi Bloku üyesi milletvekili Yusuf Cebarin, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu planlama ve inşa yasasındaki yeni düzenlemeyi "keyfi" olarak nitelendirerek, şunları kaydetti:

"Bu yasa, demokratik olmayan, ırkçı kanunları yasallaştırmakta maharetli aşırı sağcı hükümetin gerçek yüzünü ortaya koyuyor."

İsrail parlamentosunun kara günü

Arap milletvekillerinden Abdullah Ebu Maruf da açıklamasında "parlamentonun, Arap vatandaşlara yönelik zalim ve ırkçı bir düzenlemeyi onayladığını" belirterek, "Bugün İsrail parlamentosunun tarihindeki kara bir gündür." ifadesini kullandı.

Ebu Maruf, Arapların yaşadıkları bölgeleri terk etmelerini hedefleyen bu düzenlemenin Arap köylerindeki yıkım sürecini hızlandıracağını ve fahiş para cezaları dayatılmasına yol açacağını aktardı.

Ahmed el-Halili-Safiye Karabacak/AA

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler