İranlı aileyi koronavirüs ayırdı

İranlı çift, çocuğunu Antalya’daki piyano hocasına emanet edip iş için ülkesine döndü. Aile; virüsten dolayı sınırlar kapanınca, sadece telefonda görüşebiliyor.

İnşaat malzemeleri üreticisi İranlı Pahram ve Melihe Koştinetikhoşa çifti 1.5 yıl önce Antalya’nın Alanya İlçesi’ne yerleşti. Yerleşik yabancılara verilen oturma izninde, İran vatandaşlarına mülk edinme zorunluluğu getirilince, çift, İran’daki mülklerini satıp, Alanya’dan ev almaya karar verdi.

Satış için gitmişlerdi

Karı-koca, İran’daki gayrimenkullerine alıcı çıkınca da 9 Şubat günü, kan hastalığı olan kızları Soruşa’yı, piyano hocası İranlı müzisyen Siyaveş Shahani ile eşi Esin İpekoğlu Shahani’ye emanet edip, 3 günlüğüne ülkelerine gitti.

Çift, İran’da, ‘yurt dışından geldikleri’ gerekçesiyle 14 gün karantinaya alındı. Karantina sürelerinin dolmasının ardından da Türkiye, 2 ülke arasındaki sınır kapılarını kapattı. Soruşa Koştinetikhoşa’nın aylık tedavisi ise anne babanın izin belgesi olmadığı için yapılamadı.

Küçük kızın tedavisi için Tüm kapıları çalan Shahani Çifti, Soruşa’nın ya ailesinin yanına gönderilmesini ya da anne-babanın yurda alınması için yetkililerden yardım istedi.

Annesini istiyor

Piyano hocası, “Bu kızımız pırlanta gibi, gözümüzün nuru gibi bakıyoruz ama 8 yaşında bir kız çocuğu, anne-baba istiyor. Karantina süreçlerini de tamamladılar, sonuçları da negatif çıktı ama onları bırakmadılar” dedi.

Cep telefonuyla görüntülü konuşan anne, gözyaşlarını tutamadı. 1.5 aydır ailesinden ayrı olan küçük kız, “İran, ‘Sınırdan geçebilirler’ demiş ama Türkiye izin vermemiş. Abim vardı, öldü. Benim de ölmemden korkuyorlar” dedi.

Korkusuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir