İnşaattan nektarine döndü, 100 ton hasat bekliyor

Aydın’ın Efeler ilçesinde üç yıl önce inşaat sektöründen ayrılan girişimci Ferhat Güçlü, İspanya’dan getirdiği ağaçlardan 100 tona yakın hasat bekliyor.

Girişimci Ferhat Güçlü, Aydın'da bir dönem inşaat sektöründe çalıştıktan sonra arkadaşı ve aynı zamanda ortağı Umut Kahramanın tavsiyesi ile çiftçiliğe başladı. Güçlü, 20 dönümlük arazi üzerine İspanya'dan getirttiği nektarin fidelerini aşılayarak Umurlu’daki arazisine dikti.

Ferhat Güçlü, dikimden üç yıl sonra tam 60 ton meyve hasat etti. Güçlü, bu yıl ise 100 ton hasat yaparak Rusya, Kuveyt, Singapur gibi ülkelere ihracat yaparak Aydın ekonomisine katkıda nektarinle bulunmayı hedefliyor.

200 bin TL masraf ettim

"Kurulum aşamasında maliyeti bize göre çok yüksek, ayrıca evlat yetiştirir gibi bakmamız gerekiyor" diyen Güçlü, "Çok ilgi ve alaka isteyen bir şey, 20 dönümlük alana dolu filesi ile beraber 200 bin TL masraf ettim. Haziran 15'te başlayıp 25 Haziranda biten hasat sonrası ürünlerimizi genellikle Rusya olmak üzere, Kuveyt, Singapur gibi ülkelere ihraç ediyoruz. Bunlar artık benim kızlarım evlatlarım gibi oldu. Bu projemizi başarı ile gerçekleştirdik, önümüzdeki dönemde hedefimiz olan 500 dönüm alanda İspanyadan getirdiğimiz yeni ürün çeşitlerini de yetiştirip, Aydın ihracatına katkıda bulunmayı umut ediyoruz" dedi.

A Gazete

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler