İnşaatta yıl sonu büyüme beklentisi yüzde 3 – 3,5

Türkiye İMSAD’ın düzenlediği Gündem Buluşmaları’nda yılın ikinci yarısına ilişkin beklentiler ekonomik ve siyasi beklentiler ve inşaat sektörü masaya yatırıldı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), bu yılki Gündem Buluşmaları etkinliğinin ikincisinde, 2016’nın ikinci yarısına dair siyasi ve ekonomik beklentiler dile getirilirken İnşaat sektörünün yıl sonundaki büyüme oranının yüzde 3 – 3,5 olacağı iade edildi. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Oktay Alptekin, 2016 yılına umutla başladıklarını ve mevcut göstergelerin bu umutları yeşerttiğini belirterek, yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 4,8 inşaat sektörünün ise yüzde 6,6 büyüdüğünü söyledi. aynı dönemde inşaat malzemeleri sanayi üretiminin de yüzde 7,2 artaran iç pazar büyüklüğünün ilk çeyrekte 32,1 milyar TL’ye ulaştığını anlatan Alptekin, buna karşılık iç pazardaki olumlu gelişmelerin ihracat pazarına yansımadığını söyledi. İhracatın ilk çeyrekte yüzde 15,6’lık bir kayıpla 3,76 milyar dolara kadar gerilediğini ifade eden Alptekin ithalatın ise aynı dönemde hareketlendiğini bildirdi.

‘Türkiye 2016’da yüzde 4 büyür’

BETAM Direktörü ve Ekonomist Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ize 2016 yılı ilk çeyrek büyüme oranının iyimser göründüğüne ancak abartıların da olabileceğine dikkat çekerek 2016 büyüme oranının tahminler doğrultusunda yüzde 4 civarında gerçekleşmesi yüksek ihtimal olduğunu söyledi. Bu yüzdenin Küresel düzeyde düşük olmadığını kaydeden Gürsel “Ama Türkiye’nin özgün koşullarında yeterli değil. Türkiye ekonomisi 2012’den itibaren yüzde 2 ile 4 arasında dalgalanan nispeten düşük bir büyüme trendi izliyor” dedi.

‘Küresel piyasalarda bekleyiş hakim’

Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin de dünya ekonomisinin çok önemli bekleyişlerde olduğunu belirterek bunların başında ABD Merkez Bankası'nın yapacağı faiz artırımı, ABD başkanlık seçimlerinin sonuçları, ABD'nin yeni başkanının Orta Doğu politikaları konusundaki tercihleri, Suriye, Irak ve İran başlıklarında ne tür sonuçları olabileceği, küresel büyüme ve ticaretle ilgili beklentiler gibi konuların geldiğini söyledi. Dünyanın önde gelen şehirlerinde yapılan terör saldırılarının sebep olduğu tedirginliğe değinen Alkin, “Ülkelerin çoğunda ve Türkiye'de turizm sektörü son bir kaç yılın en zor dönemini geçiriyor. Küresel petrol fiyatları, İngilizlerin 23 Haziran'daki Avrupa Birliği'nde kalma veya çıkma referandumu, küresel petrol ve emtia fiyatlarının geleceği, 2016'nın ikinci yarısında sürekli konuşacağımız gündem başlıklarını oluşturacak” diye konuştu.

Ramazan ve bayram satışları yavaşlatır

Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Dr. Can Fuat Gürlesel, 2016 yılı ilk çeyrek döneminde inşaat sektörünün yüzde 6,6 büyüme gösterdiğini belirterek bunun son dokuz çeyrektir görülen en büyük büyümen olduğunu vurguladı. Bu dönemde özel sektör inşaat harcamalarında önemli bir artış görüldüğünü anlatan Gürlesel, buna bağlı olarak da ilk çeyrekte inşaat malzemeleri sanayi üretiminde de yüzde 7,2 artış gerçekleştiğini ifade etti. Konut satışlarının ise yavaşlamakla birlikte sürdüğünü kaydeden Alkin, yılın ikinci çeyreğinde satışların mevsimsellik etkisi ile canlandığını ancak Ramazan ve uzun bayram tatilinin yavaşlamaya yol açacağını söyledi. Alkin,”Yıl sonu beklentileri ile ilgili olarak inşaatta büyüme oranının yüzde 3 – 3,5 seviyesinde olacağını söyleyebiliriz” dişe konuştu.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler