İnşaat sektörü temsilcileri TÜİK rakamlarını değerlendirdi

Yüksek faiz oranlarına rağmen Türkiye genelinde ekimde satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 15,1, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 artış gösterdi.

Ekimde konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 civarında artmasının memnuniyet verici olduğunu belirten sektör temsilcileri, yüksek faiz oranlarına rağmen konut fiyatlarındaki gerilemenin satışları artırdığını bildirdi.

Türkiye genelinde ekim ayında 146 bin 536 konut satışı gerçekleştirildi. Ekimde satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 15,1, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 arttı.

Ekimde en dikkati çeken rakam ise ipotekli satışların tarihin en düşük noktalarından birinde gerçekleşmesi oldu. Daha önce yüzde 50'lerden yüzde 30'lara gerileyen istekli satış oranı, ekimde toplam satışlar içerisinde yüzde 5,5 olarak gerçekleşti.

Konut kredisi faiz oranlarının son yılların en yüksek noktasında bulunması nedeniyle ekimde ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 79,1 azalarak 8 bin 65'e geriledi.

Sektör temsilcileri, konut satış rakamlarını AA muhabirine değerlendirdi.

"Konut fiyatlarında yüzde 50'leri bulan düşüşler oldu"

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, son dönemde konut satışlarında bir hareketlenme yaşandığını belirterek, "Fiyatların düşmesi, kampanyalar, KDV ve harç indirimleri de bu konularda etkili oldu." dedi.

Altın ve döviz fiyatlarında gerilemenin başlamasıyla yatırım tercihlerinin mevduat faizlerine ve gayrimenkule kaydığını dile getiren Aşa, "İki yıl önce 700-800 bin liraya bulamadığımız evler şu anda 500-600 bin lira civarında. İstanbul genelinde yüzde 30'ları hatta yüzde 50'leri bulan ciddi düşüşler oldu konut fiyatlarında." diye konuştu.

Aşa, aylık faizlerin şu anda yüzde 2'lere dayandığını kaydederek, bunun yüzde 1 ve altına düşmesiyle sektörün önünün çok daha fazlasıyla açılacağını sözlerine ekledi.

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, gayrimenkul sektöründeki durgunluğun kampanyalarla yerini hareketliliğe bıraktığını belirterek, satışların ekimde yüzde 19,2 artmasından bahsetti.

Hükümetin sektörü canlandırmaya yönelik attığı adımların faydalarını gördüklerini dile getiren Babacan, bu yükseliş eğiliminin yılın kalan döneminde de etkisi göstereceğini söyledi.

Babacan, "Özellikle son dönemde sektörümüzü en çok zorlayan konular arasında yer alan KDV konusunda yapılan yeni düzenlemenin uzatılmasını, imar barışı ve tapu harcı indirimiyle bir bütün olarak ele alırsak 2018 sonuna kadar satışları hareketlendirecek bir etki oluşturacak." dedi.

Faizlerin artık düşme eğilimine girdiğini ifade eden Babacan, bu eğilimin devam edeceğini, kampanyalar sayesinde mevcut konut stoklarının hızla daraldığını, bu durumun yeni konut projelerini de hızlandıracağını bildirdi.

"Tüm zamanların aylık rekoru kırıldı"

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Türkiye genelinde ekimde 146 bin 536 adet konut satışı gerçekleştiğini belirterek, "Bu rakamlarla 2018 Ekim ayı, Türkiye ekonomi tarihinde en çok konut satılan ay olmuştur." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın KDV ve tapu harcı indirimi desteği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ve KONUTDER'in de desteklediği "Türkiye İçin Kazanç Vakti" kampanyasının bu satış artışında etkili olduğunu dile getiren Elmas, sektörün ivme kazandığını söyledi.

Elmas, "Ekonomide yaşanan durgunluktan etkilenen konut piyasası, ciddi avantajlar sağlayan kampanyayı fırsat bilen alıcıların ve yatırımcıların ilgi göstermesiyle canlandı." diye konuştu.

Vatandaşların bu kampanya dönemini çok iyi değerlendirdiğini vurgulayan Elmas, vergi indirimlerinin yıl sonuna kadar uzatılmasının, enflasyonla mücadele kampanyası ile sağlanan yüzde 10 ilave indirim imkanının ve firmaların cazip ödeme imkanlı kampanyalarının sektörü yıl sonuna kadar canlı tutacağını anlattı.

Elmas, bu sayede 2018 sonunda yeni bir rekor gelebileceğini vurguladı.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, hükümetin desteklerinin ve sektörün başlattığı kampanyaların satışları ciddi şekilde artırdığını belirterek, "Sene sonuna kadar KDV oranları ile tapu harçlarındaki indirimler sayesinde, sektördeki hareketlilik devam edecektir. Ayrıca, konut kredi faizlerinin düşmeye başlaması da konut talebini olumlu yönde etkileyecektir." dedi.

"Avrupa’da yıl toplamında bile bu rakama ulaşamıyor"

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, 10 ayda konut satışının bir milyon 150 bin adede yaklaştığını belirterek, "Ekimde 146 binden fazla konut satılırken bunların sadece yüzde 5,5'i ipotekli. Bu durum bize konutların banka kredisiyle alınmadığını gösteriyor." dedi.

Özyurt, tüm sıkıntılara rağmen üreticilerin maliyet artışını fiyatlara yansıtmamasının satışlara etki ettiğini belirterek, bunun hem yerliler hem de yabancılar için önemli fırsat sağladığını söyledi.

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal, konut satışında, artan faiz oranlarına, yaşanan olumsuz ekonomik ve konjonktürel gelişmelere rağmen geçen yılın ekim ayına kıyasla yüzde 19'u aşan artış yaşadıklarını söyledi.

Akbal, "Bu durum, hem sektörde tüketicilerin ihtiyaç gereği ev aldığını ortaya koyuyor hem de balon dedikodularına ciddi bir cevap veriyor. İlk 10 ayda 1 milyon 150 konut sattık. Muazzam bir rakam bu, Avrupa'da hiç bir ülke bırakın 10 ayı, yıl toplamında bile bu rakamlara ulaşamıyor." ifadelerini kullandı.

"Daha güzel tablolarla karşılaşmayı bekliyoruz"

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, gayrimenkul piyasasının yavaş yavaş bir dengeye oturmaya başladığını belirterek, dövizin dengeye oturduğunu, faizlerin düşüş trendine girdiğini söyledi.
Bundan sonra ekonominin istikrarlı şekilde devam etmesiyle sıkıntılı günlerin geride kaldığı bir yola girildiğini dile getiren Bahadır, faizlerin düşmesiyle sektörde çok güzel gelişmelerin yaşanacağını söyledi.

Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, insanların yüksek faiz olduğu bir dönemde konut alımına yöneldiğini belirterek, "Demek ki insanlar ya yastık altı birikimlerini kullanarak ya da döviz bozdurarak yatırım yaptı." dedi.

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, satışlardaki artıştan yaşadıkları memnuniyetten bahsederek, devlet tarafından alınacak yeni tedbir ve düzenlemelerin katkısıyla gelecek dönemde daha güzel bir tabloyla karşılaşmayı beklediklerini vurguladı.

Omran İnşaat Genel Müdürü Ergin Bayram, "Mevcut tabloya baktığımızda iç piyasadaki suni krizin etkilerini kaybetmeye başladığını görüyoruz. Ancak kredili satışların artması için konut kredi faiz oranlarının makul bir seviyeye indirilmesi gerekiyor." dedi.

Bayram, bu konuda hükümetin bazı çalışmalar yaptığını duyduklarını aktararak, bu çalışmaların hayata getirilmesiyle gayrimenkul sektörünün hakettiği yere geleceğini sözlerine ekledi.

Bu sene rekor tazelenebilir

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur: Türkiye konut satış istatistiklerinde Ekim’de yaklaşık 150 bin konut satıldı. Bu geçen seneye kıyasla yaklaşık 20’lik artış demek. Daha da ilginci Ekim’de ipotekli konut satışları yaklaşık yüzde 80 azalmışken böyle bir rakama ulaşılması hem konuta talebin gerçek olduğunu hem de şirketlerin kendi fedakar finansman modelleri ile satış yaptığını ortaya koyuyor. Sektörün fedakarlığına vurgu yapmak isterim, sebebi bu sektörde 2 milyon kişinin istihdam ediliyor olması. Sebebi sektörümüzün 200’ün üzerinde başta sanayi kuruluşları olmak üzere sektörü besliyor olması. Bu devirde bir m2 bile inşaat yapmak hem bizim açımızdan da çok büyük iş hem de her yönüyle memleketimizin ekonomisine çok büyük katkı…

Eğer konut kredi faiz oranlarında bir iyileşme görürsek ülkemizde yakın gelecekte konut satışında 1,5 milyonu rahat geçeceğiz denektir. Yabancıya konut satışında da yine yüzde 100’ün üzerinde artışla karşı karşıyayız. Ülkemizde hem teşvikler işe yarıyor hem de coğrafi avantajımız tüm konjonktürel gelişmelere rağmen vazgeçilmez konumda, bunu net gelen taleplerden görebiliyoruz.

Yabancıya konut satışında yüzde 130’dan fazla artış yaşandı

Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu: Hükümetimiz tarafından konut sektörünü canlandırmaya yönelik atılan adımların sektörümüzde karşılık bulduğunu görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Konutta tapu harcı indiriminin yılsonuna kadar devam ettirilmesine yönelik alınan kararın da 2018 sonuna kadar konut satışlarını olumlu yönde etkileyeceğini öngörüyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 134,4 arttı. TÜİK verilerine göre yabancıya konut satışında 2018 Ekim ayında da büyük bir artış yaşandığını görüyoruz. Yabancı yatırımcı ülkemize yatırım yapmak için uygun ortam ve koşullara kavuştu. O yüzden yabancıya konut satışında böyle bir ivme yakalanması bizler için şaşırtıcı olmadı. Yabancıya konut satışında, İstanbul genelinde bölgesel bazda yaşanan yoğunluğu sektörümüz adına Avrupa Yakası’na doğru dağıtmamızın faydalı olacağını düşünüyoruz.

“Yabancı yatırımcılardan Türkiye’ye büyük ilgi”

Akkuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş: Kurda yaşanan dalgalanmanın durması ve hükümetimizin konut sektörünü canlandırmaya yönelik atılan adımlar sayesinde konut satışlarında hızlı bir artış yaşandığını görüyoruz. Bu yaşanan artış önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek yeni kampanyalarla birlikte artarak devam edecektir.

Yabancılara satılan konut satışlarına baktığımızda ise bu ay, geçen yılın Ekim ayına göre yüzde 134,4 oranında bir artış yaşandığını görüyoruz. Ekim ayında yabancılara 6 bin 276 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Ekim ayında ilk sırayı 2 bin 283 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Bursa, Ankara ve Yalova izledi.

2018 yılının ikinci yarısında gerçekleşen yabancıya yönelik satışlarda yaşanan artış ivmesinin yılın son çeyreğinde de devam etmesini bekliyoruz. TÜİK verileri de bu beklentimizi destekler şekilde ilerliyor. Yürürlüğe giren Türk vatandaşlığı kanununda değişiklik yapılmasını öngören yönetmelikle birlikte ve de Avrupa’ya yapılan geziler ve fuarlar sayesinde yabancıya yapılan konut satışlarında istikrar yakalandı. Bu istikrarın önümüzdeki günlerde aynı şekilde devam etmesini öngörüyoruz.

AA

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler