İnşaat patronları vergi ve tapu harcı indirimini değerlendirdi

İnşaat patronları, konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV oranının yüzde 8’e, tapu harcı oranının da yüzde 3’e inmesi ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Tapu harcırahında oran 31 Ekim 2018 tarihine kadar binde 20 olurken sonrasında bu oran binde 15 olacak. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 31 Ekim 2018 tarihinden itibaren tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcı, konut ve işyerlerinde binde 15 olarak yeniden belirlendi. Bakanlar Kurulu kararıyla konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV de 31 Ekim'e kadar yüzde 8'e indirildi, tapu harcı oranı ise yüzde 4'ten 3'e düşürüldü. Özyurtlar İnşaat, Cihan İnşaat, İkiel Grup, İnsay Yapı, YG İnşaat, Bahaş Holding, Denge Yapı ve Omran Holding yöneticileri Bakanlar Kurulu kararını değerlendirdi.

“Beklenilen teşviklerin yapılması sektöre ivme katar”

DKY Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Bakanlar Kurulu kararıyla 31 Ekim’e kadar konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV oranın yüzde 8’e, tapu harcı oranın da yüzde 4’ten 3’e inmesi ile ilgili olarak; “Konut kredi faizlerinin gelir vergisi matrahından düşürülmesi ile ilk defa konut alana sağlanacak imkan halen beklediğimiz önemli bir adım olacak. TÜİK verilerine göre Türkiye'de her yıl 600 bin konut ihtiyacı oluyor. Hükümetimizin KDV ve harçlarda sağlayacağı teşvikler vatandaşlarımızın konut alımında elini kolaylaştıracak. Hem sektörümüze hem de son kullanıcıya sağlanacak bu destek sayesinde farklı gelir gruplarındaki vatandaşlarımızı da konut sahibi yapmak istiyoruz. Sadece konut alımında değil ticari gayrimenkullerin satışında da KDV oranının %8 olması hem yatırımcı hem de sektörün hareketliliği bakımından önemli bir beklenti. Bununla birlikte sektör olarak kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak 15 maddelik KHK’nin de çıkmasını bekliyoruz. Bu sayede 2018 yılında da inşaat sektörünün ülkemizin kalkınmasına ve ekonominin büyümesine katkısı artarak devam edecektir’ dedi.

"Canlılığı, dinamizmi ve iç talebi artıracak"

Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, KDV ve tapu harcında yapılan indirimlerle kalkınma ve büyüme açısından stratejik öneme sahip konut sektöründeki canlılığın, dinamizmin ve iç talebin artacağını söyledi.

Özellikle kredi faizlerinin yüksek olduğu bir ortamda atılan bu adımın gayrimenkul sektöründeki satışların ivme kazanması açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Nuhoğlu, yapılan bu düzenlemenin satın alma eğiliminde olan tüketiciyi alıma teşvik edeceğinin altını çizdi.

Nuhoğlu, "Bu indirim oranını döviz kurlarının ve faizlerin yüksek olduğu bir dönemde kalıcı hale getirmek gerekir." dedi.

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, KDV indiriminin geçen yıl da yapıldığını ve bunun faydasını gördüklerini belirterek, özellikle ticari alanlardaki KDV yüksekliğinin satışları düşürdüğünü söyledi.

Demir, "Gönül daha çok düşmesini isterdi ama yüzde 8'e düşürülmesi de çok iyi. Bu indirim özellikle ticari alan satışlarını fazlasıyla karşılayacaktır." dedi.

Tapu harcındaki kısmi de olsa düşüşün yaz aylarındaki durgunluğu bir nebze de olsa hareketlendireceğini dile getiren Demir, özellikle lüks konutlarda indirim yüksek olacağı için hareketliliğin daha fazla hissedilebileceğini aktardı.

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal, Türkiye'de ilk üç ay konut satış rakamlarına bakıldığında banka kredili konut satışının yüzde 30'un üzerinde eridiğini gördüklerini belirterek, bu büyük düşüşte konut kredi faiz oranlarının geçen seneye kıyasla yüksek oluşunun etkisinin büyük olduğunu söyledi.

Geçen sene tapu harcında ve KDV'de indirim, damga vergisinde muafiyet gibi uygulamalar olduğunu anımsatan Akbal, "Bakanlar Kurulu'nun bugünkü kararı bu açıdan geçen seneki konut satış istatistiklerini geçmek ve belki de bir rekor kırmak açısından son derece olumludur. Eğer konut kredi faiz oranları ile ilgili bir çözüm de bulunursa sektörün yıllardır devam eden ivmesinin önünde hiçbir engel kalmayacaktır." dedi.

"Karar, bekleyen talebin alıma dönüşmesine neden olacak"

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt: Devletin sektöre verdiği destekler daralan ekonomimize de katkı sağlayacaktır. Taşınmazların alım-satım maliyetlerine ilişkin vergilerin 6 ay boyunca azalması, 150 metrekareden büyük konutların tesliminde KDV oranındaki düzenleme ve tapu harcı oranının da yüzde 4’ten yüzde 3’e düşmesi alım için bekleyen talebi harekete geçirir. Uygulama, özellikle büyük metrekarelerde üretilen lüks konuta talebi artırır. Alınan kararın, bekleyen talebin alıma dönüşmesinde büyük itici güç olacağını düşünüyorum. Ancak bu düzenlemenin 31 Ekim' kadar değil de yılsonuna geçerli olması daha fazla verim sağlardı.

"Sektörün yüzü gülecek"

Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala: Bu düzenlemeyle tapu harcında binde 20 olan oran, 31 Ekim 2018'e kadar binde 15'e düşecek. Oranların konut ve işyeri alımlarında geçerli olması sektörün yüzünü güldürecek bir gelişme. Ayrıca tapu harçlarında yapılan indirimin işyerleri içinde geçerli olması, bu yönde de talep oluşturacaktır.

"Hem sektör, hem devlet, hem de alıcı kazanacak"

İkiel Grup Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ekşi: Tapu harcının yüzde 4’den yüzde 3’e inmesi önemli bir teşvik. Bu durum hem konut alıcısına hem de konut üreticisine ciddi katkılar sağlayacaktır. Gayrimenkul alım satımlarında devletin önemli bir gelir kaynağı olan tapu harcı düzenlemesi ile hem sektör, hem devlet, hem de konut alıcısı kazanacak.

"Stoklar erime trendine girecek"

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık: Hayata geçirilen uygulamayla biriken stoklar erime trendine geçecek. KDV indirimi ve tapu harcındaki düşüş; piyasayı ve yatırım kararını beklemeye alan konut alıcısını harekete geçirecektir. Sektörün desteklenmesi adına çok güzel bir gelişme.

"Uzun zamandır bekliyorduk"

YG İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Gülhan: Bundan sonra büyük ve lüks segmentteki konutlara olan ilgi artacaktır. Tapu harcının düşmesini ve KDV indirimini sektör olarak uzun zamandır bekliyorduk. Düzenlemeyle 300 bin liralık bir evin tapu masrafı 12 bin liradan 9 bin liraya düşecek, bu uygulamanın özellikle büyük konutlara olan talebi tetikleyeceğini öngörüyoruz.

"Şirketlere erken finans desteği sağlanacak"

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır: Konut piyasasını canlandıracak bir adım. Büyük metrekarelerde KDV ve tapu harcının düşmesi ile alıcı ekim sonuna kadar borcunu kapatıp tapu almak isteyecektir. Çünkü burada yüzde 10’luk bir avantaj söz konusu. Bu da şirketlere erken finans desteği sağlayacaktır. Burada hem alıcı hem de konut üreticisi birlikte kazanır. Büyük dairelerin satışlarını hızlandıracak olan KDV avantajı büyük daire seven Türk halkı ve oturumcu içinde büyük bir fırsat. Tapu harçlarında yapılan indirimin konutun yanı sıra işyerleri içinde geçerli olması sevindirici.

"En önemli desteği aldık"

Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram: Ekonomimizi canlandırma adımlarının en önemli desteği inşaat sektörü için atıldı. Şu anda yaşanan durgunluğu aşmak için yeni düzenlemeyi önemli bir adım olarak görüyoruz. Konut ve işyeri alımında tapu harçlarının düşürülmesini talebi daha da artıracak sektör için sevindirici bir gelişme olarak görüyoruz.

"Sırada konut kredi faizlerinin düşürülmesi olmalı"

Omran Holding Genel Müdürü Ergin Bayram: Ülke büyümesine katkısı çok yüksek olan ekonominin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörü geçici dalgalanmalardan etkilense de biliyoruz ki; her geçen yıl artarak büyümesine devam edecek. Bunun için piyasaya hareket katacak küçük destekler gerekiyor. KDV indirimi ve tapu harçlarındaki düşüş de bu destekler arasında yer alıyor. Sektörün beklediği bir karar uygulamaya alınıyor. Ayrıca konut kredi faizlerinin düşürülmesi de bu kararların etkilerini olumlu yönde artıracaktır.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler