İNDER: Bakanlık 2018’in de belirleyicisi olacak

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektörü için 2017 yılının nasıl geçtiğini değerlendirdi ve 2018 beklentilerini açıkladı.

2017 yılına damga vuran en önemli gelişmenin yeni imar yasasının yürürlüğe girmesi olarak değerlendiren İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Kentsel dönüşüm için hızlandırıcı maddelere sahip yeni yasanın en çok konuşulan etkisi stüdyo daire olarak tabir edilen 1+0 tipi dairelere getirilen yasak oldu. Genel anlamda sektörü etkileyen bir diğer gelişme ise vergi teşviklerinin sona erdiği eylül ayına yığılan ve konut satışlarındaki çizgiyi olması gereken seviyenin üzerine taşıyan tapu kayıtları oldu. Sektörü ayakta tutan ve satış rakamlarını sürekli şekilde yukarı taşıyan ise inşaat firmalarının kendi ceplerinden sübvanse ederek düşük faizle gerçekleştirdiği kampanyalar oldu. Sonuç olarak yılın son virajlarına bir milyon sınırını aşarak giren sektördeki konut satışlarının 2017’yi 1,4 milyon adetlik satışla kapatacağını öngörüyoruz” dedi.

"Ülkenin her kentinde büyük çaplı kentsel dönüşüm başlayacak"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı kentsel dönüşüm sürecinin 2018’e de damga vuracağını belirten Durbakayım, “Başta İstanbul olmak üzere ülkenin her kentinde büyük çaplı kentsel dönüşüm hamlelerinin atılacağını düşünüyoruz. Yeni imar yasasıyla birlikte apartman ve site bazında yenilme çalışmalarının da hız kazanacağı 2018 yılında konut satışlarının azalacağını düşünmüyoruz. Hatta konut kredi faiz oranlarının istikrar sağlaması ve aylık bazda yüzde 1’in altına gerilemesi durumunda satış trendinin artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Konut kredisi faiz oranlarının aylık bazda yüzde 1’in altına inmesi için ‘ikincil piyasaların” mutlak ve mutlak devreye girmesi elzem hale gelmiştir” dedi.

Durbakayım şöyle devam etti:

Diğer taraftan ‘oturma izni’ ve ‘vatandaşlık hakkı’ gibi teşviklerle desteklenen yurtdışı satışlarda ‘müktesep hak’ daha çok önem kazanmaya başladı. 2018’deki en önemli beklentilerimizden birisi ise vergisel anlamda yeni teşviklerin devreye girmesidir. Hatırlanacağı gibi başta KDV olmak üzere alım satım vergisi ve damga vergisinde bir puanlık indirim, konut satışlarında kararsız alım taleplerinin gerçeğe dönüşmesine neden oldu. Benzer bir hareketin 2018 yılında da yaşanmasını temenni ediyoruz. Ancak 2018’de değişmeyen tek şey olacak; İNDER, 2018’de de sektörün sözcüsü olmaya devam edecek.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler