İmar Barışı’nın banka kredisi hazır

İmara aykırı yaklaşık 13 milyon yapıyı ilgilendiren İmar Barışı’nın banka kredileri bu ödemelere özel olarak düşük faizli kredi paketleri açıklıyor…

Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olan imara aykırı yapılara devlet barış eli uzattı. Yaygın bilinen adıyla İmar Barışı’nın ülkemizde hali hazırda yüzde 50'nin üzerinde olan yaklaşık 13 milyon imara aykırı yapıyı kapsaması bekleniyor.

Resmi olmayan verilere göre, devletin bu barıştan gelir beklentisi ise 50 milyar TL civarında. Bu uygulamadan yararlanmak isteyenler için start verilmiş durumda. İmar barışı kredilerinin faizi ihtiyaç kredisi faiz oranlarının altında tutulurken aylık faiz oranı yüzde 1.67 seviyesinde dolaşıyor.

Peki, imar barışından kimler nasıl yararlanacak, nasıl başvuracak, daha da önemlisi finansmanı nasıl sağlayacak?

Emlağınız nasıl barışacak? Animasyonlu...

Öncelikle şunu söyleyelim, imar barışından çok geniş bir kesim yararlanacak. Bugün gecekondu, konut, fabrika, sanayi yapıları, 2B arazileri, bina kooperatifleri vb. çok geniş bir yapı türü imar barışı kapsamına giriyor.

Başvuru prosedürü ise son derece basit

İmar Barışı’nın kilidi olan Yapı Kayıt Belgesi müracaatları e-devlet sistemi üzerinden veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendireceği kuruluşlar üzerinden yapılıyor. Yine aynı kanal üzerinden başvurularınızı sorgulayabiliyor. Bunun için yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekilinin e -devlet üzerinden Yapı Kayıt Belgesi Formu'nu doldurması yeterli.

Yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var; imar barışına 31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alandaki tüm yapılar dahil. Diğer bir deyişle 2018'de yapılan yapılar imar barışı kapsamına giremiyor.

31 Ekim'e kadar süre var ama...

Gelelim ödemelere... Düzenleme kapsamında, Yapı Kayıt Belgesi bedeli, arsa emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden gerçekleştirilecek. Oran, konutlarda yüzde 3 ticari kuruluşlarda ise yüzde 5 olarak açıklandı.

Yine yapılan açıklamalara göre, metrekareler, tarımsal amaçlı basit binalar için 200 TL, 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL, 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için bin TL, sekiz ve daha yüksek katlı binalar için bin 600 TL, lüks binalar villa, alışveriş kompleksi, hastane gibi yapılarda 2 bin TL, güneş enerji santralleri için megavat başına 100 bin TL esas alınarak hesaplanacak.

İmar Barışı için başvurular 2018 Haziran'da başladı. En son başvuru tarihi ise 31 Ekim 2018. Yapı Kayıt Belgesi bedelinin ödenmesi için tanınan en son tarih ise 31 Aralık 2018. Ancak hemen belirtelim, hükümet "Gerekli görülmesi halinde başvuru ve ödeme süresi Bakanlar Kurulu'nca bir yıla kadar uzatılabilecek" şerhi de koymuş durumda. Ama Hükümet'in süre uzatımına gitmeme ihtimalini göz önüne alarak ötelememenizde fayda var.

Bankalar devrede

Durum böyle olunca az sayıda da olsa bankalar da devreye girmeye başladı. Yapı Kayıt Belgesi almak için finansmana ihtiyacı olan vatandaşa İmar Barışı Kredisi adı altında finansman sağlamanın yolu açıldı. Genelde vadeler 60 ay ile sınırlandırılırken, finansman tutarı ise imar barışı için gereken tutarla sınırlandırıldı. Bu arada hemen belirtelim, bankalar imar barışı kredilerinin faizini ihtiyaç kredisi faiz oranlarının altında tutuyorlar.

Bugün Ziraat Bankası imar barışı paralarının tahsilat hizmetini sunuyor, İş Bankası ve Vakıfbank ise imar barışından yararlanmak isteyenlere bu ihtiyaca özel kredi sağlıyor. Ancak bize gelen bilgilere göre birçok banka da şu günlerde imar barışı kredisi vermek için çalışıyor.

Tahsilatı ziraat yapacak

İmar barışı sonucu kamuya ödenmesi gereken borcun tahsilatını tek başına Ziraat Bankası üstlenmiş durumda. 21 Haziran 2018 tarihinden itibaren imar barışı tahsilatlarını başlattıklarını açıklayan Ziraat Bankası bu konuda şu bilgiyi veriyor: "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre, ülkemizdeki imara aykırı yapılar yaklaşık olarak 13 milyon bağımsız birime tekabül ediyor.

Müracaatlar e-devlet sistemi üzerinden vatandaşların kendi rızası ile müracaatı ve kendi beyanı esas alınarak yapılıyor. 21 Haziran 2018 tarihinde başlayan Ziraat Bankası İmar Barışı tahsilat işlemleri sadece Ziraat Bankası Şube ve internet bankacılığı kanalları ile Muhasebat Genel Müdürlüğü Muhasebe Müdürlükleri ve Mal Müdürlükleri veznelerinden gerçekleşiyor.

Tahsilat için vatandaşlarımızın TC Kimlik No veya Vatandaşlık Kimlik No ile başvurmaları yeterli. Borç tutarı sistem üzerinden Online sorgulanıyor ve tahsilat anında gerçekleştiriliyor."

Faizi daha uygun

Vakıfbank, imar barışı sürecine özel kredi kampanyası başlattı. Söz konusu kredinin ihtiyaç kredisi kampanyalarından daha uygun faizli olduğu bilgisini paylaşan Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Çelebi, "İmar barışı kapsamında finansman ihtiyacı olan müşterilerimiz mevcut ihtiyaç kredisi kampanyalarından daha uygun faiz oranıyla 20 bin TL'ye kadar 48 aya varan vadelerle kredi kullanabiliyor" dedi.

Hali hazırda bankanın 2 bin ile 20 bin TL arasında üç ile 48 ay vadeye kadar olan imar barışı kredilerinin aylık faiz oranı yüzde 1.67 seviyesinde. Buna göre 20 bin TL krediyi 48 ay vade ile geri ödemek isteyenlerin aylık taksit tutarı 652.57 TL oluyor. Kredinin yıllık efektif faiz oranı ise yüzde 27.27'ye ulaşıyor.

İmar barışı için başvuruların 31 Ekim 2018'e, başvuru bedelinin ise 31 Aralık'a kadar yatırılması gerektiğini hatırlatan Çelebi, Vakıfbank'ın kredi kampanyasının da bu tarihlere kadar devam edeceği bilgisi veriyor. Vakıfbank imar barışı kapsamında kredi kullanmak isteyen müşterilerinden ihtiyaç kredisi için istediği belgelere ek olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan imar barışı kapsamında gelen SMS'i de talep ediyor.

Üç ay erteleme imkânı

TEB, imar barışı için nakit ihtiyacı olan müşterilerine TEB şubelerinden "İmar Barışı İhtiyaç Kredisi" veriyor. İhtiyaç sahiplerine 48 ay vadeli, üç ay ertelemeli ve yüzde TEB 1.65'ten başlayan faiz oranı ile İmar Barışı ihtiyaç Kredisi kullandırdıklarım söyleyen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi. "Bu kredi için özellikle istenen bir belge yok. Mevcut ihtiyaç kredisi için gerekli olan belgeler yeterli" diyor.

Son tarih 31 Aralık

İş Bankası yeniden yapılandırmadan yararlanmak isteyen müşterileri için "İmar Barışı ve Kamu Borcu Yapılandırma Kredisi" adı altında bir ürün çıkarttı. Bu ürün özelinde müşterilerine 60 ay vadeye kadar kredilendirme imkanı sunan banka, "İmar barışı kapsamında bireysel müşterilerimizin kendilerine ait taşınmazlarının borçlarına finansman sağlayabilmeleri amacıyla 'İmar Barışı ve Kamu Borcu Yapılandırma Kredisi' çıkarttık" bilgisi veriyor.

Banka azami kredi tutarının ise ilgili kamu kurumu ve kuruluşuna ödenecek bedel ile sınırlı olduğu vurgusu yapıyor. Hali hazırda devlet yeniden yapılandırma yapmak isteyen bireylere 31 Ekim 2018 tarihine kadar süre tanımış durumda. Bu tarihe dikkat çeken İş Bankası, yeniden yapılandırma kredisi için başvuru yapmak isteyenlere şu bilgiyi veriyor:

"Kullanım, ruhsat ve imar izni alamamış taşınmazlar için 31 Ekim 2018 tarihine kadar; e-devlet üzerinden ya da kamu kurum ve kuruluşlarına Yapı Kayıt Belgesi alınması için başvurmak gerekiyor.İmar barışı kapsamında yapılan bu başvurular için en geç 31 Aralık 2018 tarihine kadar kredi kullandıranı yapılabiliyor."

İmar barışı kredilerinde ihtiyaç kredisi kullandıranlarında aranan belgelerin yanı sıra bazı ek belge ve bilgilere de ihtiyaç var. İş Bankasından bu kapsamda "İmar Barışı ve Kamu Borcu Yapılandırma Kredisi" almak isteyenlerin ihtiyaç kredileri için istenen belgelere ek olarak imar barışı kapsamında başvuru yapıp Yapı Kayıt Belgesi bedelini yatırmaları gerektiği hatırlatılıyor. Başvuru sahiplerinin daha sonra İş Bankası'na SMS olarak iletilen Banka Hesap No ve Başvuru No bilgilerini iletmeleri gerekiyor.

60 aya varan vade imkanı

Şekerbank, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya başlanan imar barışına destek oluyor. Banka, imar barışından yararlanmak isteyen bireysel müşterilerinin 30 bin TL'ye kadar olan finansman ihtiyaçlarını "İmar Barışı Kredisi" ile karşılıyor. 60 aya varan vade imkanı sunulan kredi kapsamında kredi tahsis ücreti alınmıyor.

Esin Çetinel – Para

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler