İmar barışına ek süre mi geliyor?

31 Aralıkta başvuruları sona erecek olan imar barışı uygulamasında kamuoyunun süre uzatımı ve taksitlendirme beklentisi sürüyor. Vatandaşlar, bakanlıktan yeni bir adım bekliyor.

31 Aralıkta başvurulan sona erecek imar barışına ek süre beklentisi ve taksitlendirme umudu sürüyor. Vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yeni bir adım bekliyor. Bakanlığın süreyi hazirana kadar uzatmakta yetkili, başvurulana 10 milyonu bulduğu düşünüldüğünde, yeni bir süre uzatımı kaçınılmaz gibi gözüküyor. Yeni bir ek süre uzatımı olmazsa, başvuru ve ödemeler için son bir hafta kaldı.

Bir haftası kaldı

31 Aralıkta başvuru ve ödeme süresi sona erecek imar barışı için kamuoyunun beklentisi de sürenin yerel seçim sonuna, yani nisan başına kadar uzatılması. Beklenti sadece bununla da sınırlı değil. Ödemelerde vatandaşlar taksitlendirme de istiyor. Yüklü ödemelerin taksitlendirilmesini talep eden vatandaşlar, bu konuda bakanlıktan yeni bir adım bekliyor.

3194 Sayılı İmar Kanunu'na geçici bir madde eklenerek yürürlüğe sokulan imar barışı uygulamasının çıktığı tarihte, bakanlığa süreyi en fazla bir yıl uzatma yetkisi verilmişti. Eğer yeni bir uzatma olursa, düzenlemenin çıktığı geçtiğimiz haziran ayında açıklanan hedeflere yaklaşılabilir. Türkiye'de 13 milyonun üzerindeki kaçak yapıdan bahsediliyor.

Taksitlendirme isteniyor

Başvuruların 10 milyonu bulduğu düşünüldüğünde, yeni bir süre uzatımı kaçınılmaz gözüküyor. Kalan diğer yapı sahiplerinin de aftan yararlanabilmeleri için hükümetin ve bakanlığın talepleri dikkate alacağı düşünülüyor. Yerel seçim öncesi yapılacak yeni uzatma hem vatandaşı rahatlatabilir hem de hedeflenen başvuru ve gelir rakamlarına yaklaştırır.

Ortadoğu

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler