Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli yılsonuna kadar tamamlanıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan yaptığı açıklamada Ilgaz Tüneli’nin yılsonuna kadar tamamlanarak hizmete gireceğini müjdeledi.

Çankırı'nın Ankara ile bağlantısının sağlanmasında önemli bir misyon üstlenen ve bölgeyi güneye bağlayan Ilgaz Tüneli tamamlandığında 15 Temmuz İstiklal Tüneli ismini alacak.

Çankırı'yı Ankara'ya yaklaştıran 69 kilometrelik yolun 54 kilometresi BSK olarak inşa ediliyor. Geriye kalan kısmının imar planlarının bittiğini dile getiren Bakan Arslan, "Köy Hizmetleri Köprülü Kavşağı'nın da ihalesini bu yıl yapıyoruz. Tuz Mağarası yolu turistik anlamda da çok önemsediğimiz bir yol. Bu da inşallah bu yıl tamamlanıyor." dedi.

Öncelikli projelere de değinen Arslan, Kurşunlu-Korgun Yolu'nu önümüzdeki yıl yatırım programına alınacağını ifade eden Bakan Arslan, "83 kilometrelik Tosya-Çankırı yolu var. Önümüzdeki yıl proje ihalesini yapıp ona göre değerlendirme yapacağız. Eldivan-Yakınkent-Tüney Yolu dediğimiz 42 kilometrelik yol da OSB için önemli. Hem ağa alacağız hem gereğini yapacağız." ifadelerini kullandı.

Günde 26 trenden 40 trene

Irmak-Çankırı-Karabük-Zonguldak demiryolunun da Çankırı için önemli olduğuna işaret eden Arslan, bunun yaklaşık 172 kilometrelik kısmının Çankırı sınırları içinde yer aldığını ve 940 milyon lira proje bedeliyle ihalesinin yapıldığını anımsattı. Bu ay sonuna kadar projede testlerin biteceğini bildiren Arslan, "Önümüzdeki ay sonunda da hizmete sokacağız. Günde 26 tren çalışırken, 40 tren çalışabilecek." dedi.

Ayşenur Sağlam- Özgür Alantor/ AA

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler