İBB, Hezarfen Danışmanlık’ın teklifine itiraz etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hezarfen Danışmanlık Şirketi’nin teklifine itiraz etti. Rakama dahil olan KDV’yi gerekçe gösterdi…

TCDD, Haydarpaşa ve Sirkeci garındaki alanları kiraya vermek için ihale açtı. İhaleye, Okçular Vakfı'nın eski genel müdürüne ait Hezarfen Danışmanlık da teklif verdi. 10 bin lira sermayeli şirketin 300 bin liralık teklif vermesine İBB itiraz etti...

TCDD'nin tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci Garı'nın atıl durumda olan depo sahaları bölgesini "kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere" kiralamak için açtığı ihale, 4 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

İhaleden sona Okçular Vakfı'nın kısa süre öncesine kadar genel müdürlüğünü yapan Hüseyin Avni Önder'e ait Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi ve İBB'nin iştirak şirketleri Kültür A.Ş-İSBAK-Metro A.Ş-Medya A.Ş'den oluşan konsorsiyum kaldı.

TCDD'nin tahmini aylık kira bedelini 30 bin TL olarak belirlediği ihalede 10 bin TL'lik sermayeye sahip Hezarfen Danışmanlık aylık 300 bin TL, İBB konsorsiyumu aylık 100 bin TL teklif sundu. İhale komisyon başkanı, 15 gün içinde tarafları pazarlığa çağıracağım açıklayarak ihaleyi sonlandırdı.

İBB itiraz etti

Tarafların önümüzdeki hafta pazarlık oturumuna davet edilmesi beklenirken İBB'nin, Hezarfen Danışmanlık Şirketi'nin teklifine itiraz ettiği öğrenildi. Hezarfen Danışmanlık Şirketi'nin teknik şartnamede yer alan "20 milyon TL'lik dijital ekipmana sahip olması" şartını 'KDV dahil' olarak yerine getirebildiği, ancak bu rakama 'KDV hariç' olarak ulaşılması gerektiği belirtilerek itiraz edildi.

TCDD'nin aylık 30 bin liralık tahmini kira bedelini 10 katına çıkararak 300 bin TL teklif eden İBB konsorsiyumunun karşısında yarışacak olan Hezarfen Danışmanlık, yeni bir şirket olmasına rağmen güçlü bağlantılara sahip. Şirket sahibi Hüseyin Avni Önder, daha önce İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nde 3 bin TL brüt maaş aldığı alırken işinden ayrılarak 9 Ağustos 2017 tarihinde şirketi kurdu.

Çok hünerliymiş

Şirket sahibi Hüseyin Avni Önder, 2018 yılının başına kadar Okçular Vakfı Genel Müdürü olarak da görev yaptı. Web sitesinde "Bin fenli çok hünerli" şeklinde tanıtımını yapan şirketin müşterileri arasında Cumhurbaşkanlığı, PTT, TCDD, Beyoğlu Belediyesi, Vakıf Katılım, Okçular Vakfı, Türk Telekom, THY, TRT, Halkbank, Emlak Konut, Marmaray, Dünya Etnospor Konfederasyonu, İGA, Borsa İstanbul, Anadolu Ajansı sıralanıyor.

Özlem Güvemli-Sözcü

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler