İBB Akın Tekstil’in arsasını kamulaştırmak için haber yolladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çırpıcı Şehir Parkı’na komşu olan Akın Tekstil’in asasını kamulaştırmak üzere teklif yolladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, toplamda 1500 bin metrekare olmasını planladığı Çırpıcı Şehir Parkı'nın ilk etabını 2015 yılında hizmete açarken kalan 350 bin metrekarelik alan için çalışmalarını sürdürüyor. Bir yandan da komşu parsellerde kamulaştırma yapan İBB Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı Kamulaştırma Müdürlüğü, 27 Ocak 2016'da yolladığı tebliğini tekrarladı. Akın Tekstil ise gereken işlemleri yerine getirerek kısa süre içinde görüşmelere katılacağını duyurdu.

Arsa kaç dönüm?

Akın Tekstil'in Bakırköy Osmaniye'deki arsası 71 pafta, 192 ada, 24 parselde kayıtlı. Arsanın yüzölçümü 51 bin 383 metrekare.

Emlak Konut GYO 553 milyon liradan vazgeçmişti

Çırpıcı Kent Parkı için bölgede yapılan fedakarlıkların ilkini Emlak Konut GYO yapmıştı. Kurum, Bakıköy'deki 85 bin metrekarelik arsası için ihale yapmış ve yüklenici olarak Egeyapı, Akzirve, Öz-kar İnşaat İş Ortaklığı 1 milyar 205 milyon 95 liralık hasılat, yüzde 45.90 oranında da 553 milyon 95 bin liralık kısmı arsa payı olarak kurumu aktaracaktı.

Fakat İBB'nin bu isteğinin üzerine Emlak Konut GYO ihaleyi iptal ederek 553 milyon liradan vazgeçmişti. Arsayı satın aldığı fiyata, yani 195 milyon 985 bin liraya İBB'ye satmıştı.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler