Highway Outlet AVM’nin çoğunluk hissesi el değiştirdi

Bolu’da, orman arazisi üzerinde ve imar planına aykırı yapıldığı gerekçesiyle soruşturma konusu olan Higway Outlet AVM’nin yüzde 56’lık hissesi satıldı.

Gülen Cemaatine yakınlığı ile tanınan Bolu Dağı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Daylan ve üye Ömer Baday, Higway Outlet AVM’deki hisselerini Adanalı işadamı Abdulkadir Şimşek’e sattı. DHA’nın haberine göre, Bolu Dağı A.Ş. tarafından Elmalık Mevkiinde 2011’de inşa edilen AVM, bir bölümü ile açık otoparkı, orman arazisinde yer aldığı gerekçesiyle Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’nde görevli personel hakkında soruşturma açılmasına neden olmuştu. İçişleri Bakanlığı da AVM D-100 Karayolu bağlantı yolunun imar planında er almadığı gerekçesiyle Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz hakkında soruşturma izni vermişti.

Yüzde 56’lık hisse Şimşek’in oldu

Satışla birlikte Higway Outlet AVM’nin yüzde 56’sına sahip olan Abdulkadir Şimşek, AVM’deki işyeri sahipleri ve personele verdiği iftar yemeğinde, AVM’nin çok başarılı bir tesis olduğunu “Daha iyi hizmet etmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

‘Sorunlar çözülsün diye satıldı’

Bolu Dağı A.Ş. CEO'su Raşit Doğan Enhoş  da soruşturma konusu olması ardından ulaşıma kapatılan D-100 Karayolu bağlantı yolu ile üst yapı onarım çalışmaları nedeniyle kapatılan TEM bağlantı yolunun açılıp açılmayacağını  sorması üzerine satış ve devir işleminin bu problemi kaldırmaya yönelik olarak gerçekleştiğini söyledi. Bolu Dağı A.Ş.’nin arazide kiracı olduğuna dikkat çeken Enhoş, projeye 204 milyon TL yatırım yaptıklarını açıkladı. AVM’ye girişlerin kapatılmasının yasal olmadığını dile getiren Enhoş, “ Bu tesisin kurulduğu yer Türkiye Cumhuriyeti Karayolları’na aittir. Biz burayı 29 yıllığına işletmek üzere kiraladık. Devlet bu araziyi bize ihale ile teslim etmiş, imar planlarına işlemiştir” açıklamasında bulundu.

‘Mahkeme yolu açar’

Higway Outlet AVM’nin 1500 kişiye istihdam ve Bolu’ya 30 milyon TL katma değer sağladığını kaydeden Enhoş  “Devlete bu kadar hizmet etmiş bir yerde, ’bazı hissedarlar hata yaptı’ diye herkese dayak atmak devlet töresine yakışmaz" dedi. D-100 Karayolu bağlantı yolunun belediye tarafından kapatılmasının kanunsuz olduğunu ileri süren Enhoş, mahkemenin önümüzdeki haftaki kararı ile yolu açacağı tahminini dile getirdi.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler