Hazine’den İstanbul’da satılık 13 arsa ile kiralık 1 dükkan

İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı, 5 bölge müdürlüğünden 14 muhtelif taşınmazı satacak veya kiraya verecek.

İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü; Marmara’da 4, Beyoğlu’nda 5,Topkapı’da 2 ve Haliç Bölge Müdürlüğü’nde de 2 olmak üzere toplam 13 gayrimenkulü satışa çıkarırken Topkapı’da 1 gayrimenkulü de kiraya verecek.

Kiraya verilecek veya satışa çıkarılacak olan gayrimenkullerin tamamı Hazine’ye ait bulunuyor. Satıştaki arsaların imarı izinleri konut olarak açıklanırken, kiraya verilecek olan gayrimenkul dükkan vasfına sahip bulunuyor.

Neredeler?

Taşınmazlar; Beylikdüzü, Arnavutköy; Silivri, Şişli, Beyoğlu, Kağıthane, Fatih, Küçükçekmece, Bahçelievler ve Güngören’de yer alıyor.

Ekonomiye kazandırılacak olan taşınmazların tahmini fiyatları 274 bin TL ile 3 milyon 565 bin 740 TL arasında dağılıyor. Talep edilen geçici teminat bedelleri ise 54 bin 900 TL ile 713 bin 148 TL aralığında yer alıyor. Taşınmazların yüzölçümleri 37 metrekare ile 1782 metrekare aralığında bulunuyor.

Listede yer alan tek kiralık taşınmaz Fatih Hırka-i Şerif Mahallesi’ndeki 190 metrekarelik dükkan. Bunun 12 metrekaresini kullanımına izin verilirken kiralama süresi 3 yıl olarak belirlendi. Zemin katta yer alan dükkanın ilk yıl için tahmini kiralama bedeli 9 bin TL, geçici teminat bedeli de 2 bin 700 TL olarak açıklandı.

Açık Teklif Usulü ile yapılacak olan ihaleler 27 Şubat günü saat 9.45’te başlayarak 14.45’e kadar 15’er dakikalık aralıklarla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı Kat:1 Cağaloğlu-Fatih/İstanbul adresinde gerçekleştirilecek.

Satış listesi

Ödemesi

Satış bedelinin tamamı peşin veya 1/4 ü peşin kalanı en fazla iki yılda, eşit taksitlerle ve üçer aylık dilimler halinde kanunî faizi ile birlikte ödenebilecek. Ayrıca kira bedelinin dörtte biri peşin, kalanı üçer aylık dönemler halinde ödenebilecek. Satışı yapılan taşınmaz mallar 5 yıl süre ile Emlak Vergisine tabi olmayacak. Ayrıca KDV’den satış ve devir işlemleri sırasında düzenlenen belgeler vergi, resim ve harçlarından müstesna tutulacak.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler