Hayrettin Atmaca kimdir?

Atmaca Şirketler Grubu’nun kurucusu Hayrettin Atmaca, Ağrı’nın Kamışlı köyünde doğdu. Atmaca, ticari hayatına devam etmek için 1988’de İstanbul’a geldi.

Atmaca Şirketler Grubu kurucusu 1 Ocak 1956 tarihinde Nureddin Atmaca ve Mahi Atmaca’nın ikinci çocuğu olarak Ağrı’nın Kamışlı köyünde doğdu.

İlköğretimi Ceylanlı Köyü İlkokulu’nda Ortaöğretimi Atatürk Orta Okulunda tamamladı. Lise öğretimini 1974 yılında tamamlayarak Naci Gökçe Lisesi’nden mezun oldu.

1974 yılında Katibe Atmaca ile evlenen Hayrettin Atmaca, 1975 Kasım ayında ilk çocuğunu kucağına aldı. İki erkek üç kız babası olan Hayrettin Atmaca 1979 yılında ailesiyle birlikte Ağrı’ya taşındı. Aynı yıl babası Nureddin Atmaca’dan aldığı sermaye ile Ağrı’da açmış olduğu beyaz eşya, elektronik ve mobilya dükkanında ticari hayatına başladı.

Başarılı bir ticaret hayatına sahip olan Hayrettin Atmaca 1979 ile 1988 yılları arasında AEG markası başta olmak üzere birçok uluslararası markanın bayiliğini yaptı ve 1988 yılında Ağrı’da vergi birincisi oldu.

İş hacmini geliştirmek için İstanbul'a yerleşti

1988 yılında mevcut iş hacmini geliştirmek için ticari hayatına İstanbul’da devam etme kararı aldı ve ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşti.

1989 yılında Sunny markası altında Okmeydanı’nda ilk olarak müzik seti üretime başladı.

1994 yılında artan talep ve büyüyen iş hacmini karşılamak amacıyla üretim Bayrampaşa’ya taşındı. Bayrampaşa’da bulunan fabrikada müzik seti üretiminin yanında televizyon ve uydu alıcısı ile birlikte üretim çeşitliliği arttı.

2005 yılında Esenyurt’ta televizyon ve uydu alıcı sektöründe Türkiye’de sahip olduğu konumunu geliştirmek ile birlikte dış pazarlarda da ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla üretim kapasitesi açısından Türkiye’nin en büyük 3. elektronik üretim tesisini inşa ettirdi.

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer aldı

Kazanımlarını devamlı olarak işine ve ülkesine yatırmayı amaç edinmiş ve elektronik sektöründeki yerli üretim olanaklarını her geçen gün arttırmayı hedef gösterdi. Üretimde fikir aşamasından nihai ürüne kadar olan tüm Arge ve üretim aşamaları Sunny Elektronik bünyesinde yerli imkanlarla gerçekleştirilebilir duruma geldi ve 2011 yılında Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer aldı.

Hayrettin Atmaca Eğitim Sağlık ve Teknoloji Vakfı hizmete devam ediyor

Ticari başarılarının yanında sosyal yardımlaşma konusuna da büyük hassasiyet gösterdi. Ülkesine ve memleketine hizmet etmeyi görev edindi. Bu amaçla 2009 yılında Hayrettin Atmaca Eğitim Sağlık ve Teknoloji Vakfı kurulmuştur. Ve kurulan vakıf aracılığı ile memleketi Ağrı’ya ve ülkesine hizmete devam ediliyor.

5 Mart 2013 yılında vefat etti

Hayrettin Atmaca 10 yıl boyunca mücadele etmiş olduğu hastalığından dolayı 5 Mart 2013 yılında İstanbul’da vefat etti.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 1

  • İbrahim Yağcı
    Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun yüreği güzel insan

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler