Gülaylar Group’un ABD’deki otel proje mahkemelik oldu

Gülaylar Group’un ABD’de iki ortağıyla birlikte başladığı 150 milyon dolarlık otel projesi ortaklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle davalık oldu.

Mücevher ve kuyum sektörünün önde gelen gruplarından olan ve son dönemde ABD’de yaptığı AVM projeleriyle öne çıkan Gülaylar Group’un geçen yıl yine ABD’de başladığı otel projesi mahkemelik oldu. Dünya’dan Kerim Ülker’in haberine göre, Manhattan’da uluslararası toptan altın ticareti yapan Elite Gold adlı şirketi 2000 yılında devreye alan Gülaylar Group, ABD’li iki gayrimenkul şirketi Thor Equities ve General Growth Properties (GGP) 2014’te Gucci’den 460 milyon dolarlık bir bina satın almıştı.

20 bin metrekarelik bina için yarısı perakende markalarını yarısı da ofis yatırımını kapsayan bir proje oluşturuldu. Ancak Gülaylar ve iki ABD’li şirket yaptıkları anlaşmayla ofis kısmının otele çevrilmesi için geçen yıl anlaşma imzaladı ve ortaya 150 milyon dolarlık bir proje çıktı.

40 milyon dolar değer kaybı var iddiası

Ancak ABD’li ortakları ile Gülaylar arasında projede sorunlar çıkması üzerine Türk şirket New York Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Gülaylar, ABD’li iki şirketin binanın yeniden tasarımında değişiklik yaptıklarını öne sürerek 150 milyon dolarlık projenin bu değişiklikle 40 milyon dolarlık değer kaybına uğradığını öne sürdü.

Kredi sorunu da ortaya çıktı

685 Fifth Avenue’de yer alan projenin kredi temininde de sorunlar yaşandı. ABD’li iki ortağının 120 milyon dolarlık köprü kredi temin edeceği sözünü yerine getirmediğini iddia eden Gülaylar, kredi başvurusunun reddedildiğini bildirdi. Gülaylar Group, ya projenin askıya alınmasını ya da verdiği 15 milyon dolarlık teminatın geri verilmesini talep etti.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler