Gönye Proje Milano Tasarım Haftası’nda trendleri izledi

Gönye Proje Tasarım’dan Mimar Gamze Sayın ve İç Mimar Meryem Kavaz, Milano Tasarım Haftası’nda öne çıkan iç mekan trendlerinin analiz etti.

Gönye Proje Tasarım ekibinde yer alan Mimar Gamze Sayın ve İç Mimar Meryem Kavaz Milano Tasarım Haftası’na katılarak değişen iç tasarım eğilimlerini yakından gözlemlere imkanı buldu. İki mimar öne çıkan iç mekan trendlerini A’dan Z’ye analiz etti...

Milano Tasarım Haftası esintisi

Gönye Proje Tasarım Yöneticilerinin Tasarım Haftası gözlemlerine göre, mobilyalarda daha organik formlara dönülürken, doğal malzemelerin ham halleri mekanlarda sıklıkla yer bulacak. Gelişen teknoloji ile malzemelerin kullanım alanı genişlemeye devam ediyor ve birçok malzemeyi, farklı yüzeylerde yaşam alanlarımızda görmeye başlayacağız.

İç Mimar Meryem Kavaz’a göre;

Doğal malzemelerin her zamanki gibi mekanlarda vazgeçilmez yerini koruyor. Masalarda, tezgahlarda ve mobilya detaylarında şık görüntüler sağlayan mermer ve mermer görünümlü malzemelere ek olarak, işlenmemiş daha doğal görüntülerdeki taş yüzeyler, doğal ve pütürlü yüzey dokuları ile karşımıza çıkıyor.

Doğal ahşaplarda ise benzer ham görüntü, “saw-cut finish” yüzey çalışmalarıyla yakalanıyor. Bu ham görüntü ile tezat olarak, bu yıl modern yüzeylerde parlak ahşap kaplamaları da görülüyor.

Derin patine yüzeyli ahşap kaplamalar, alışkın olmadığımız şekilde, iki farklı renk ve ahşap cinsi olarak yan yana gelerek tek bir mobilyada uyum içerisinde kullanılmakta ve yeni bir trend oluşturuyor.

Mobilya renk pastel tonlara kayıyor

Mobilya, tekstil ve dekorasyonda geçtiğimiz yıl ön planda olan yeşil ve kırmızının doygun renk tonlarının bu yıl yerini pastel tonlarına bırakıyor. Önceki yıllarda, soft mekanların içerisinde tek bir mobilya ya da dekoratif objelerde mekana canlılık katan renkler bu yıl iddialı fakat göze batmayacak şekilde. Sakin renk tonları ile büyük yüzeylerde karşımıza çıkıyor.

Mavi, yeşil, sarı, pembe, turuncu ve aklınıza gelebilecek tüm renkler artık kanepelerin üzerindeki yastıklarda dekoratif olarak kullanılmakla kalmıyor. Pastel tonlarıyla kanepenin tamamında, mobilya kapaklarında veya büyük duvar yüzeylerinde kullanılarak mekanla uyum içerisinde yerini alıyor.

Mobilyalarda organik formların etkisi güçleniyor

Gönye Proje Tasarım’dan İç Mimar Meryem Kavaz’a göre mobilyalarda kalın, kütlesel ve köşeli bitişlerden uzaklaşılarak, uçlarına doğru gittikçe incelen kanepe kolçakları, ince metal ayaklar ve zarif bitişli detayları ile her mekana adapte olabilecek organik formlardaki mobilyalar gittikçe artıyor.

Dekorasyonda hem modern hem de klasik tarzlarda yeniden görülmeye başlanan retro desenler, farklı renk kombinasyonları ile tekstil ürünlerinde, halılarda, büyük yüzey duvar kağıtlarında ve hatta mobilyalarda karşımıza çıkarak eski ile yeniyi şık bir şekilde birleştiriyor. Aydınlatmalar ise büyüyen boyutları ve şık detayları ile mekanlarda sanat objeleri gibi değer katmakta.

Geçen yıllarda mutfak cam kapaklarında gördüğümüz, lamine cam içerisine gömülmüş metal mesh ve tekstil görünümlü cam kapakların yaşam alanlarında da dikkat çektiğini belirten Meryem Kavaz, giyinme odalarında veya salon mobilyalarında kullanılabileceğini ilettiği bu trendin, cam içerisindeki tekstil görüntüsü ile yarı şeffaflık sağlayarak şık, yenilikçi ve modern bir görüntü oluşturacağını vurguluyor.

“Teknoloji ve malzeme yenilikleri mutfakları dönüştürüyor...”

Bir süredir mutfakların artık mutfak gibi görünmediğini, mekanın içindeki mobilyalarla uyumlu şekilde tasarlanarak birer yaşam alanı olarak kurgulandığını belirten Mimar Gamze Sayın, teknolojinin getirisi olarak malzemelerin farklı yüzeylerde yorumlanmasıyla ortaya çıkan yenilikler olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

“2018 mutfaklarında teknoloji ve malzemelerin beraber yorumlanmasından ortaya çıkan yenilikleri görüyor ve kullanıyor olacağız. Bu yeniliklerin arasında malzeme teknolojisiyle öne çıkan yeni nesil kompakt laminatları hem tezgah hem evye hem de kapak olarak aynı anda bir arada görebileceğiz.

Yalın malzeme kullanımıyla modern minimal bir görüntü oluştururken zengin renk ve teknolojik yüzeyli dokularıyla trend oluşturmaya yetecek kadar etkileyici durumda. Çizilmeyen, leke tutmayan ve geliştirilmiş mat yüzeyiyle merak uyandıran bu laminat malzemeler, metal yüzeyli bitişleri ile de mutfak tasarımlarında farklı bir kapı açıyor.”

Teknolojik olarak geliştirilmiş laminatların mutfağı oluşturan farklı modüllerde bir arada kullanılabildiğini belirten mimar, aynı yalın görüntünün daha lüks bir tasarımla 2 mm inceliğe kadar kesilmiş lamine mermerler kullanılarak oluşturulabileceğini iletiyor.

Mimara göre yalnızca tezgah ve arka panellerde görmeye alışık olduğumuz mermerler, lamine halleri ile dolap kapaklarında da kullanılarak bütünsel bir mermerden mutfak ortaya çıkarıyor.

Bu tarzın, anında lüks bir algı yarattığı için butik mekanlarda mükemmel bir alternatif olabileceğini belirten Gamze Sayın, benzer görüntü ve tasarım detaylarını mermere alternatif olan quartz malzemelerle daha uzun ömürlü ve kullanıcı dostu olacak şekilde çözümlemenin de mümkün olduğunun altını çiziyor.

Metal yüzeylerin önceki yıllara nazaran mekanlarda kendine daha geniş kullanım alanı bulacağını belirten mimar, metalin mekanlarda karşımıza çıkma biçimlerini şu şekilde özetliyor;

"Pirinç ve şampanya bitişli metal yüzeyli kapaklar önceki yıl lüks segment mutfaklarda bir giriş yapmıştı. Bizim de tasarımlarımıza dahil ettiğimiz bu malzemeler bu yıl tüm renk ve yüzey bitişlerini kapsayarak daha geniş bir tasarım seçeneğiyle “Metal Yüzey” vurgusu ile karşımızda.

Antrasit tonlarda nikel bitişler, tellenmiş efektli bakır yüzeyler ve hatta yalnızca endüstriyel mutfaklar söz konusuyken aklımıza gelen paslanmaz yüzeyler bu trendin başını çekenlerden. Metalin aklımıza gelecek her türlü yüzeyini onunla uyumlu renkte cilalanmış ahşaplarla bir arada kullanarak malzemenin doğasına rağmen sakin dilde bir tasarım oluşturmak mümkün. Metal görünümlü kapaklara, özel lake uygulamaları ile de ulaşmak mümkün. Quartz tezgahların da çeşitli metal görünümlü ürünleri mevcut.’’

Bir süredir devam eden füme ve bronz tonlarda reflekte cam kapak trendinin bu yıl da göz önünde olacağını belirten Mimar Gamze Sayın, kullanımda kendini ince bir detayla yenilediğini iletiyor: ‘’Bronz, pirinç, siyah telleri mutlaka camların aralarında görüyor olacağız. Raf aralarındaki ışık detayları cam aralarındaki tellerden süzülürken daha da göz kamaştırıcı ve ışıltılı mutfaklar ortaya çıkıyor. Yine dolap kapaklarında kanallı cam kullanımı yarı şeffaf bir görüntü oluştururken, modern klasik bir ambiyans oluşumuna da imkan tanıyor.’’

Mimara göre yatay dizilimli ocaklar büyük mutfakların geniş tezgahlarında kullanılmak üzere öne çıkıyor ve ocakların alt bazasını kullanmadan, pişirme gözlerini direkt tezgaha entegre ederek minimal detaylar oluşturulabilir. Oldukça özel tasarımlara imkan veren bu sistemlerde aynı şekilde ocak kontrol butonlarının da tezgah alnı veya tezgah üstüne montajlanması mümkün.

Mutfak modülleri ölçülerinde ankastrelerden bağımsız alanlarda tasarıma ve ihtiyaca göre daha özgür çalışılabileceğini vurgulayan mimar, tezgahları derinleştirerek, arka modüllerinde tasarlanacak raflar ve açılır kapanır depolama alanları ile sık kullanılan malzemelerin el altında ve ulaşılabilir olmasının sağlanacağını belirtiyor ve tasarım detayı olarak karşımıza çıkacak bir unsur olduğunun altını çiziyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler