GİSP: Önümüzdeki dönemde gayrimenkulde daralma olmayacak

GİSP’in düzenlediği Yuvarlak Masa toplantısında, gayrimenkul sektörünün içinden geçtiği dönem, mevcut durum ve yeni dönemde yapılması gerekenler tartışıldı.

Ekonomist/Yazar Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu (Bloomberg HT) ve Elif Germinli (Tahincioğlu Gayrimenkul)‘nin sunumları ile gerçekleştirilen toplantıda, ülkemizin içinde geçtiği ekonomik durum ışığında, Türk Gayrimenkul sektörünün mevcut durumu ve yeni dönemde yapılması gerekenler çok yönlü olarak tartışıldı.

Konu ile ilgili Sadi Uzunoğlu, ‘Ülkemiz ekonomisinin içinden geçtiği dönem, dünya ölçeğinde değerlendirilmeli, ekonomimiz dolara endeksli ve cari açığı oldukça yüksek bir ülkeyiz, bu durum inşaat girdi maliyetlerinin yükselmesine sebep oluyor, ülkemiz gayrimenkul sektörü de bundan olumsuz anlamda etkileniyor, fiyatlar yükseliyor, sermaye yeterliliği olmayan firmalar darboğaza giriyor, ama her şeye rağmen kamu otoritesi, inşaat ve gayrimenkul sektörüne sağladığı teşvikler ile inşaat ve gayrimenkul sektörünü canlı tutmaya devam ediyor, bu sebeple sektörde herhangi bir kriz veya daralma beklemek için bir sebep bulunmuyor’ dedi.

Elif Germinli ise, ‘Türk gayrimenkul sektöründe, arz fazlasından kaynaklı bir yavaşlama söz konusu, tüketicinin beklentilerine uygun yapılan projeler satılmaya devam ediyor, içinde bulunduğumuz bu dönem, ana faaliyet konusu gayrimenkul olan ve olmayan firmaların ayrıldığı, sektörden çıkışların görüleceği bir dönem olacak. Gayrimenkule girişin çok kolay olması, geçtiğimiz dönemde ilgili, ilgisiz herkesin sektöre giriş yapmasına sebep oldu, bu durum geç teslimler, yanlış projeler, iflaslar ve tüketiciler nezdinde mağduriyetlere sebep oldu, sonuçta sektöre güven azaldı.’ diyerek sözlerini tamamladı.

Soru cevap şeklinde devam eden toplantının kapanışında söz alan GİSP Yönetim Kurulu Üyesi ve İnşaat Mühendisi Mehmet Ersül, ‘Sadece sektörün kendisinden kaynaklanmayan, yanal faktörlerin de etkisiyle içinden geçmekte olduğumuz zorlu dönemi, başta tüketicinin sektöre olan güvenini arttırarak, akıllı yatırım stratejileri, tüketici taleplerine doğru çözümler sunan ürünler ve güçlü kurumsal yapıların liderliğiyle atlatmayı hedefliyoruz. Ülkemizin kalkınma yolunda halen bu sektöre düşen önemli bir rol bulunmakta’ diyerek sözlerini noktaladı.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler