Geyikli Dalyan Balıkçı Barınağı’na iskele ve rıhtım yapılacak

Çanakkale Ezine’deki mevcut Geyikli Dalyan Balıkçı Barınağı’na Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı iskele ve rıhtım yapacak.

Geyikli Dalyan Balıkçı Barınağı 4 milyon 990 bin TL'lik yatırımla iskele ve rıhtıma sahip olacak.  Halihazırda balıkçı barınağı olarak kullanılan bölgedeki ana mendirek ve tali mendireğe ilaveler yapılacak.

Geyikli Dalyan Balıkçı Barınağı zenginleşiyor

Projenin basen alanında çekek yerinden itibaren öngörülen rıhtım yapıları ödenekler sağlanamadığı için tamamlanamamıştı. Temmuz 2017’de onaylanan son plana göre ana ve tali mendirek, çekek yeri, iskele ve rıhtım yapıları ve barınak üst yapıları inşa edilecek.

Ana mendirek 365 metre, tali mendirek 90 metre, çekek yeri 40 metre, basen alanı rıhtımları (çekek yerinden saat yönünde olmak üzere) 50 metre + 46 metre + 75 metre + 120 metre + 20 metre + 80 metre olacak. 40*10 metre uzunluğunda parmak iskele yapılacak. Korunan su alanı basende 28 bin metrekareyi bulacak.

3. derecede sit alanı

Geyikli Dalyan Balıkçı Barınağı kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında, mülkiyeti hazineye ait deniz içi alanda kalıyor. Proje deniz içi dolgu çalışmalarını içerirken proje sahası 3. derece arkeolojik (a3) sit alanı sınırlarında kalıyor.

Eksikler hızla giderilecek

Proje sahasında; eksik kalan kıyı yapılarının da tamamlanmasıyla birlikte barınak düzenleme çalışmalarına hız verilerek aydınlatma, su tesisatları, yangın söndürme sistemleri, çekek yeri, taşıma yolu, iskele düzenlemesi vb. gibi işlemler tamamlanarak hizmete girecek.

Geyikli Dalyan Balıkçı Barınağı’na ilaveten yapılacak iskele ve rıhtım alanı doğal güzelliğini muhafaza ediyor.

250 tekne yararlanacak

Balıkçı barınağı tamamlanıp hizmete girdiğinde ortalama 250 adet balıkçı teknesi barınaktan faydalanacak. Projenin yapım aşamasında, 10 kişilik personelin günde 8 saat olmak üzere ayda 25 gün çalışacak. İşletme aşamasında ise 5 kişilik personel görev alacak.

Alansal büyüklüğü 25 bin 842 metrekare olan sahada ana ve tali mendirek yapıları tamamlandığından balıkçı barınağında parmak iskele ve basen içinde rıhtım düzenleme çalışmaları (dolgu/betonlama) yapılacak.

Basen içi yapılacak rıhtım düzenleme çalışmalarında takribi 8000 m2 büyüklüğündeki alanda yaklaşık 25 bin 600 metreküp dolgu yapılacak. Dolgu malzemesinin toplam miktarı 68 bin 352 ton olarak hesaplandı. 40 metrelik iskele de dolgu / kazıklı sistemle inşa edilecek.

Fotoğraflar http://www.ismailoruc.org'dan alınmıştır.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler