Gelibolu’daki yatırımlık arsalar kapış kapış gidiyor

Yapımına başlanan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün güzergahında yer alan Gelibolu, gayrimenkul açısından adeta altın çağını yaşarken yeni imar planı çalışması yapılıyor.

Gelibolu’daki yatırımlık arsalar büyük ilgi görüyor. Zira ulaştırma sektörünün üçüncü büyük yatırımı olan Çanakkale 1915 Köprüsü, en çok Gelibolu'ya yaradı. Gelibolu’daki tüm gayrimenkul türleri hızlıca el değiştirirken sadece üç yıl önce metrekaresi 5 ila 10 TL arasında olan tarlaların fiyatları bile 100 TL’ye dayanmış durumda. Köprünün Avrupa yakasındaki ayaklarının kurulduğu Gelibolu ise şu anda gayrimenkul açısından adeta altın çağını yaşıyor. Gelibolu ve çevresindeki köylerdeki araziler, köprü projesi ile birlikte değer kazanmaya başladı.

2023 yılında tamamlanması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün devreye girmesiyle beraber Gelibolu, Avrupa'nın Anadolu'ya açılan yeni kapısı olacak. Bu nedenle köprü güzergahında yer alan her noktadaki tüm arsa ve araziler, günden güne değerleniyor.

Ancak arsa sahipleri, değer artışının çok daha fazla olacağı beklentisinden hareketle, arazilerini elden çıkarmak istemiyor. Şu anda bölgede arzın talebi yeterince karşılayamadığını söylemek mümkün. Bu nedenle fiyatlarda hızlı bir artış söz konusu. Gelibolu çevresinde, üç yıl önce metrekaresi ortalama 5 ila 10 TL arasında olan tarlaların fiyatları 10 kat artarak bugün 50 ila 100 TL sınırına dayanmış durumda. Yine imarlı arsaların fiyatları da üç yıl öncesine göre iki kat artış göstermiş durumda. İlçe merkezinde şu an yüzde 40 imarlı arsalar 1.200 ila 2.500 TL arasındaki fiyatlara el değiştirirken, yine ilçe merkezine yakın olan bölgelerdeki imarlı arsaların fiyatları ise; 600 ila 1.000 TL arasında işlem görüyor.

Sütlüce köyü en değerli bölge

Gelibolu'daki emlakçılar, arsa açısından en çok prim yapan bölgeler olarak Sütlüce, Bayırköy, Güneyli, Adilhan ve Bolayırlı işaret ediyor. Değer artışının en çok olduğu köylerin başında ise 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Avrupa yakasındaki ayaklarının kurulduğu Sütlüce geliyor.

Sütlüce'de yüzde 15 köy imarına sahip arazilerin fiyatları adeta uçuşa geçti. Üç yıl önce dönümü 5.000 TL'den satılan bu arazilerin dönümüne şu sıralar 200.000 TL isteniyor. Tabii köprüye yakınlık derecesine göre de fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Bazı yerlerin değeri metrekare bazında 400 TL'ye kadar çıkabiliyor.

Yine Gelibolu ve çevresinde en çok talep gören yerlerden biri de Bolayır. Çanakkale asfaltının hemen yanında yer almasının dışında Saroz Körfezi'ne de kıyısı olması Bolayır'ı cazip hale getiriyor. Burada da köy imarlı arazilerin dönümü 50.000 TL ila 150.000 TL arasında alıcı buluyor.

Küçük parseller birleştiriliyor

Gelibolu çevresindeki köylerin birçoğunun SIT alanı içerisinde olması nedeniyle burada arsa ve arazi bulmak zorlaşıyor. Bu yüzden arsa yatırımcıları, küçük parselleri birleştirerek satın alma yöntemine başvuruyor. Gelibolu'da ise konut bakımından Hamzakoy, Sarmaşıldı, Gazi Süleymanpaşa ve 18 Evler en fazla prim yapan bölgeler olarak gösteriliyor. İlçede, metrekare bazında yeni konutların fiyatı 2500 TL'den başlayıp 3000 TL'ye kadar çıkıyor. Fiyat skalasının değişimindeki ana kriter ise denize yakınlık ve deniz manzarası. İkinci el konutların fiyatı ise aynı kriterdeki daireler için ortalama 120 bin ila 150 bin TL seviyelerinde seyrediyor. Gelibolu merkezinde yer sıkıntısı olduğu için yeni imar planı çalışması yapılıyor.

İstanbul'dan yoğun ilgi var

Son dönemlerde İstanbul merkezli büyük firmaların ve holdinglerin Gelibolu ve çevresinde hatırı sayılır miktarda arazi aldıkları ifade ediliyor, öyle ki; Demirtepe ve Bolayır bölgesindeki birçok arazinin el değiştirdiği bölge sakinleri ve emlakçılar tarafından dile getiriliyor. Bu firmaların, bizzat mülk sahiplerinden büyük arazileri topladıkları belirtiliyor,

Konut satış fiyatları üzerindeki etki (%) Bölge Mart 2017Mart 2016 Mart 2018Mart 2017 Temmuz 2018Mart 2016 Gelibolu Yüzde 19 Yüzde 27 Yüzde 64 Merkez Yüzde 18 Yüzde 16 Yüzde 39 Konut yatırım fiyatları üzerindeki etki (%)

Öte yandan ilçede son dönemde birçok yeni konut projesi hayata geçiyor. Gelibolu merkezinde arsa azlığı nedeniyle yeni imar planı çalışması yapıldığı, yüksek ihtimalle Karayolları ve Toprak Mahsulleri Ofisi arkasındaki alanların imara açılmasının öngörüldüğü, ilçenin de bu bölgelere doğru genişleyeceği ifade ediliyor.

Hakan Öztürk
Gelibolu Ekol Mühendislik Firma Sahibi ve İnşaat Mühendisi
"Güneyli Köyü, yazlıkçılar için yatırımlık bir bölge"

Gelibolu'daki nüfusa rağmen, konut sayısında çok fazla artış olduğunu düşünmüyorum. Son beş yılda insanlar, sobalı dairelerden, kaloriferli konutlara geçiş yaptı. Köyden kentlere göçler yaşandı. Tarlasını satan Gelibolu'da yaşamak için ya da yatırımlık konut alır oldu. Son altı aydır daire satışlarında durgunluk yaşanıyor.

Birçok müteahhit şu anki piyasadan dolayı iş almamaya başladı. Dairelerin büyük çoğunluğu, burada görev yapan askerlere ve ailelerine satılıyor. Kiraların yüksek olmasından dolayı, ev almayı tercih ediyorlar. Günümüz şartlarıyla kiralık daireler 1.000 ila 1.500 TL arasında değişirken, 3+1 satılık dairelerin fiyatları 300-350 bin TL bandında seyrediyor.

Saroz Körfezi, 2010 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Özel Çevre Koruma alanı olarak ilan edilmişti. Özellikle Güneyli Köyü, yazlıkçılara hitap eden bir köy. Yatırım yapmak isteyenler için de uygun bir bölge. Bu bölgede şu anda, geçici olarak imar planları durduruldu ve inşaat yapmak yasaklandı.

2016 yılında kısmen izinler alınmaya başlansa da, tamamen imara açık değil. Altyapısındaki sorunlar giderilirse, rağbet görecek noktalardan biri olacaktır. Benim düşünceme göre, Pazarlı, Burhanlı, Eceabat ve Gelibolu arasındaki bölge, yatırım yapılacak yerlerden bir kaçı. Deniz, doğa ve ormanı bir arada bulabileceğiniz bir lokasyon. Ayrıca ulaşım itibariyle rahat ve Çanakkale Köprüsü'ne yakın. Şu anda bu bölgelerdeki fiyatlarda yüksek oranda artışlar yaşanıyor.

Aytek Topuzoğlu
RE/MAX Troia Brokerı
"Hamzakoy'a olan otel yatırımları arttı”

Çanakkale'ye yapılacak köprü nedeniyle Çanakkale’nin göç aldığını söylemek yanlış olur. Şu an sadece köprü inşaatında görevli mühendislerin ve diğer çalışanların oluşturduğu geçici bir kiralama yoğunluğu var. Bu talebin, kiralama fiyatlarında bir artış sağladığını söyleyebiliriz. Ulaşımın kolaylaştığı bölgelere yatırımın yapılması kaçınılmaz bir gerçek. Özellikle Hamzakoy bölgesinde yeni otel yatırımları, bunun en açık örneği. Yerel ve Gelibolu dışından gelen firmaların bölgede inşaat yatırımları var. Günümüzde yaşanan ekonomik gelişmeler sebebi ile konut satışlarında artış olmadı. Köprünün ayakladrını yükselmesi ile birlikte satış rakamlarının yükseleceğini düşünüyorum.

Bülent Pehlivan
Efehan Gayrimenkul YKB
"Turizm ve ticaret olumlu yönde etkilenecek"

Çanakkale Lapseki ilçesinden Balıkesir Savaştepe'ye kadar uzanan 324 kilometrelik otoban yolu, raylı sistem ve hızlı tren sayesinde, konut ve lojistik alanları daha da büyüyecek. Ayrıca İstanbul Boğazı'ndaki deniz taşımacılığı, karayolu trafik yoğunluğu ile Marmara Denizi'nin batı ve güney kıyısı yönünün daha dengeli hale geleceğini düşünüyorum.

Otoban ve köprü inşası bittiğinde, Balkanlar ve çevresindeki ülkeler, turizm ve ticareti olumlu yönde etkileyecek. Projenin hizmete girmesiyle, karayolu taşımacılık maliyetleri ve yolcu taşıma süreleri kısalacak, yük taşıyan araçların ithalat ve ihracattaki maliyetleri büyük ölçüde düşecek.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün Avrupa ayağı olan ve Gelibolu ilçesine bağlı Sütlüce, Bayırköy, Burhanlı, Cumalı ve Cevizköy yerleşkeleri değer kazanırken, Anadolu tarafında ise Lapseki, Çardak, Adatepe ve Çanakkale kent merkezi, gözde lokasyonlardan olacak.

Duygu Yılmaz
TSKB Gayrimenkul Değerleme
"Bölgeye ilgi arttı"

İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir hattı boyunca uzanacak olan otoyol projesi ile Çanakkale 1915 Köprüsü, bölgenin gayrimenkul piyasasını etkileyen önemli faktörlerin başında geliyor. Çanakkale Köprüsü Projesi'nin etkileri son 2 yıldır daha çok konuşulmaya başlansa da, Çanakkale ilinin Anadolu Yakası ile Gelibolu Yarımadası'nda yaşanan değer değişimleri ve yatırımcıların ilgisi aslında son 10 yıllık döneme uzanıyor.

10 yıl içerisinde yapılan satış işlemlerinde yatırım amaçlı satılan arsa ve tarlaların bazı bölgelerde ikinci kez el değiştirdiği görülüyor. Otoyol ve köprü projelerinin etkilediği bölgelerde yapılan araştırmalarda, özellikle proje güzergahlarına olan yakınlığına bağlı olarak, son 3 yılda tarla fiyatlarında 20 kata kadar artışın yaşandığı bölgeler olduğu görüldü.

Bunun yanı sıra, talebe göre arzın kısıtlı olduğu lokasyonlarda spekülatif bilgilerin sanal bir rant oluşturabileceği sebebi ile gayrimenkul alım satımlarında son 10 yıldaki değer değişimlerinin de dikkate alınması gerektiği bilinmeli.

Yarımadanın güney ucunda, Eceabat ilçesinde, yaklaşık 33 bin hektarlık alanda yer alan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, bölgenin gayrimenkul piyasasına yön veren önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, gayrimenkul piyasasının yarımadanın daha çok güney kesiminde yer alan Gelibolu ilçesinde hareketlilik gösterdiği ve Eceabat ilçesi sınırlarınca hareketliliğin azaldığını söylemek mümkündür. Ayrıca, yarımadanın doğal oluşumu itibarıyla da gelişime yön verecek limitsiz bir toprak kapasitesinden söz etmek mümkün olmamaktadır.

Geleceği parlak olacak

Bu bağlamda, yarımada bölgesinde gelişime müsait olan Gelibolu ilçesi genelindeki lokasyonların daha cezbedici hale geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bölgenin konumu itibarıyla, önümüzdeki dönemlerde denizyolu lojistiği ile ilgili potansiyelinin artacağı düşünülmektedir.

İlgi gören bölgeler arasında; otoyol güzergahı ve köprü inşaatının Avrupa ayağının bulunduğu lokasyonlar, Gelibolu Yarımadası içerisinde Bayırköy, Cumalı, Cevizli, Kavaklı, Ocaklı ve Güneyli köyleri ile köprü projesinin Avrupa ayağı olan Sütlüce Köyü var diyebiliriz. Eceabat ilçesi ise otoyol projesinden daha az etkilenmekte olup ilçe kapsamında yer alan köylerdeki arazi fiyatlarının Gelibolu ilçesine göre kısmen daha az etkilendiği görülmektedir."

Görkem Öğüt
Endeksa Kurucu Ortak & CEO
"Fiyatlarda yüzde 45 artış var"

1915 Çanakkale Köprüsü güzergahında yer alan Gelibolu'da Endeksa verilerine göre konut fiyatları son 4 yılda yüzde 45 artış gösterdi. Konut fiyatları en fazla artış gösteren bölgeler Yazıcızade ve Gazi Süleymanpaşa mahalleleri. Konut fiyatlarının en yüksek olduğu bölgeler ise Güneyli, Hürriyet ve Gazi Süleymanpaşa, Hoca Hamza, Yazıcızade, Camlıkebir, Yeni ve Alaeddin mahalleleri.

Gelibolu'da ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.783 TL, ortalama konut fiyatı 196.130 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 26 yıl. Gelibolu'da arazi metrekare fiyatları ortalama 29 TL, konut imarlı arsa metrekare fiyatı ise ortalama 276 TL. Güneyli'de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.376 TL, Hürriyet'te 2.043 TL, Gazi Süleymanpaşa'da 1.857 TL, Hoca Hamza'da 1.833 TL, Yazıcızade'de 1.776 TL, Camlıkebir'de 1.577 TL, Yeni'de 1.563 TL, Alaeddin'de ise 1.436 TL."

Şeyma Şehirli
EVA Gayrimenkul Değerleme
"Fiyat artışları sürecek"

Gelibolu'da son bir yılda konut fiyatları yüzde 25'e yakın artış gösterdi. Gelibolu ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.500-2.300 TL arasında. Önümüzdeki dönemde ise 1915 Çanakkale Köprüsü ile birlikte yapılacak yeni yollar, bağlantı yolları ve çıkış noktalarına yakın bölgelerdeki arazi ve konutlar daha da değerlenecek. Köprü hayata geçince bölgenin daha fazla yatırım çekmesi beklenebilir.

Çanakkale 1915 Köprüsü bölgenin İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir gibi büyük şehirlere ulaşımını kolaylaştırırken, bölgeyi turizm açısından da cazip hale getirecek ve daha fazla göç almasına da neden olacak. Buna bağlı olarak bölgede gayrimenkul fiyatlarında artışın devam edeceğini düşünüyoruz. Mevcut arz talebe cevap veremiyor bu da fiyatlarda yükselişe neden oldu. Ancak bir sene önce bahsedilen arsa, konut fiyatlarındaki artış oranları şuana kıyasla daha yüksekti. Daha makul oranlarda da olsa artışın devam edeceğini söyleyebiliriz.

Gelibolu Sütlüce Köyü’nde istenen değerler bakımından geçen yıllarda belirgin artışlar görüldü. Gelibolu Yarımadası sit alanı olduğu için yapılaşma belirli izinlerin alınmasının ardından yapılabiliyor. Önümüzdeki dönemde de artışların geçen yıl kadar olmasa da devam edeceğini söyleyebiliriz. Aylık bazda bölgedeki gayrimenkul artışları hakkında yorum yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum, yıllık ortalamalara bakmak daha gerçekçi rakamları veriyor.

Her bölgede olduğu gibi ülke ekonomisindeki durumlar satışları etkileyebiliyor, bu da kısa süreli durağanlık yaratabiliyor. Ancak uzun vadede bölgede gayrimenkul fiyatlarının artışının devam edeceğini söylemek yanlış olmaz.

Emin Tokan
Gelibolu Emlakçılar Derneği Başkanı
"Gelibolu ekonomisine en çok askerler katkı sağlıyor"

Bölgeye olan talep yüksek ancak son üç aylık dönemde yaşadığımız krizden dolayı düşüşlerin olduğunu gözlemliyoruz. Şu anda en iyi dairelerin kiraları 1.000 TL'den başlarken, satılık konutların metrekaresi ise 2 bin TL civarlarında. 230 metrekarelik bir evin ortalama fiyatı ise 300 bin TL civarında.

Gelibolu merkez, göçü en fazla alan bölgelerden. İstanbul'dan sonra en çok göç Güneydoğu bölgesinden oluyor. Ayrıca Gelibolu Komando Taburu, bu bölgeye geldiği için konut fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Gelibolu'nun ekonomisine en çok katkı sağlayanlar askerler oldu. Sanayi, otel ve konut projeleri Gelibolu'da hızla büyüyor. Şu anda Gelibolu Belediyesi'nin onayından geçmiş olan ve bekleyen toplam 250 konut projesi mevcut.

Tekstil fabrikaları Gelibolu'ya gelmeye çalışıyor. Bir yıl önce Hilton Oteli'nin açılmasıyla yatırımlar arttı. En çok yabancı turist ise Japonya ve Avustralya'dan geliyor.

Kerim Alain Bertrand
Reidin CEO'su
"Konut hareketliliği bölgede hız kazanıyor"

1915 Çanakkale Köprüsü'nün Gelibolu üzerinde yarattığı değişimi iki açıdan ele alabiliriz. Bunlar, konut satış fiyatları ve konut yatırımı toplam getiri endeksi üzerindeki etki. Fiyatlara bu açından baktığımızda, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün hizmete giriş tarihinin duyurulması sonrasında, konut hareketliliğinin bölgede hız kazanmaya başladığını görüyoruz.

Mart 2017'de projenin temelinin atılmasına paralel olarak, konut satış fiyatlarında izlenen artış daha somut olarak görülüyor. Projeden bu yana geçen süreçte, konut satış fiyatında, Gelibolu için yüzde 64 seviyesinde bir değerlenme söz konusu iken merkez ilçe ölçeğinde bu oran yüzde 39 seviyesinde. Bölgedeki konut yatırımlarının sağladığı getiri endeksini incelediğimizde ise, Mart 2016'da Gelibolu'da yapılan 1.134 TL'lik konut yatırımının Temmuz 2018'de 908, merkez ilçe genelinde yapılan 1.350 TL'lik konut yatırımının ise Temmuz 2018'de 751 TL'lik toplam getiri sağlayacağı söylenebilir.

İlhan Kurt
Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı
"Arz talebi karşılamaktan uzak"

Gelibolu birkaç sene önceye kadar bakir bir yerdi. Köprü inşasının yapımı söz konusu olduğu anda yatırımcının istilasına uğradı. Arsa, arazi ile ilgilenen emlak danışmanları bölgede kol geziyor. Herkes yatırımcısına bir şeyler pazarlayabilme yarışında. Gelibolu, Lâpseki çevresi arazi spekülatörleri tarafından karış karış geziliyor. Köprü projesinin yanında tersanelerin de bu bölgeye taşınmasının söz konusu olması nedeniyle fiyatlarda artış gözleniyor.

Bölgeye tersane ile ilgili ilk yatırımı Kalkavan Grubu yaptı. Gelibolu Gemi Endüstrisi Sanayi ve Ticaret unvanlı bir şirket kurarak, Cevizli köyü yakınlarında yaklaşık 850 dönümlük bir araziyi satın aldılar. Ancak tersane yatırımı bir türlü hayata geçemedi. Gelibolu halkı bu tersaneyi merakla bekliyor ancak çevreyi kirletmesi yönünden de endişe duyuyorlar.

Şu anda bölgede arzın talebi yeterince karşılayamadığını görüyoruz. Bu nedenle fiyatlarda hızlı bir artış söz konusu. Köprü hayata geçince daha fazla yatırımcı çekeceğine kesin gözüyle bakıyoruz. Ulaşımın kolaylaşmasıyla bölgenin turizm açısından daha fazla öne çıkması ve daha fazla göç alması beklentilerimiz arasında."

Okhan Şentürk - Ayşegül Küçükkurt - Para

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler