Gaziemir’de büyük kentsel dönüşüm başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, uzlaşma ile gerçekleştireceği Gaziemir Aktepe ve Emrez Kentsel Dönüşüm Projesini tamamladı. Uzlaşma görüşmeleri 5 Şubat’ta başlayacak

İlk kentsel dönüşüm konutlarını Uzundere'de teslim eden, Örnekköy'de inşaatları yarılayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de en büyük proje alanı olan, 20 bin kişinin yaşadığı Gaziemir Aktepe ve Emrez mahallelerinde dönüşüme başladı.

Fuar İzmir'de yapılan tanıtım toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu kentin çilesini çekmiş, bir göz odada 5 çocuk büyütmüş insanların hakkını koruyacağız. Bunun hesabını, kitabını, yol haritasını doğru belirlememiz gerekiyor" dedi.

Kocaoğlu, kentsel dönüşümde hakem rolü oynadıklarını ve müteahhitle hak sahibinin asla karşı karşıya gelmediğini söyledi.

2 bin 820 hak sahibi var

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol da 'kazmayı vurma zamanının' gelmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Akçay Caddesi ile Çevreyolu kesişiminde, yeni fuarın karşısında yer alan projede 1+1'den başlayan farklı büyüklükte daireler yapılacak. İki mahallede 1836 yapı, 4966 bağımsız birimde 2 bin 820 hak sahibi bulunuyor.

Dere çevresi yeşil alan olacak projede kültür, sağlık, belediye hizmet tesisleri alanları artırıldı. Yerinde dönüşüm ve uzlaşı ilkesiyle, sadece konut sahiplerinin değil esnafın, işyeri sahiplerinin de dönüşüm sonrasında aynı yerde ticari faaliyetlerini devam etmesi sağlanacak.

Süreç nasıl isleyecek?

'Yerinde Dönüşüm ve Uzlaşı' esasıyla hareket edilen projede, hak sahipleriyle etaplar halinde randevu sistemiyle görüşülecek. Görüşmeleri iletişim ofisinde, Büyükşehir personeli yapacak.
1.etap uzlaşma görüşmeleri 5 Şubat Salı günü başlayacak. 21 Ocak Pazartesi gününden itibaren hafta içi 09.30-17.00 saatleri arasında 0232 2530990 telefon numarasından randevu alınabilecek.

Ayrıca ilk defa bu alanda, Hazine’den devir alınarak Büyükşehir'e geçen boş arsalarda, uzlaşmalarla birlikte yapım süreci de yürütülecek. İlk etapta yaklaşık 700 konut üretilecek. İnşaat yapım ihalesi kararı Şubat Ayı Belediye Meclisi gündemine sunulacak.

Posta

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler