Gaziantep Rumkale’ye feribot yanaşma iskelesi yapılıyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı birisi Rumkale olmak üzere Birecik Baraj Gölü’ne 3 feribot yanaşma yeri yaptırıyor. Proje ile Rumkale’nin talihi değişecek.

Güneydoğu’daki turistik değerler arasında önemli bir yere sahip olan Rumkale planlanan feribot yanaşma yeri ile yeni bir döneme giriyor. İskele için 883 bin 668 TL’lik mütevazı bir bütçe ayrıldı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Şanlıurfa Halfeti kıyısında, Gaziantep Zeugma Mevkii kıyısında ve Gaziantep Rumkale Mevkii kıyısında olmak üzere Birecik Baraj Gölü’nde 3 feribot yanaşma yeri yaptırıyor.

Rumkale’ye gün doğdu

GAP Projesi ile kısmen su ile çevrilen Rumkale, Gaziantep Yavuzeli’nin Kasaba Mahallesi sınırları içinde kalıyor. olan feribot yanaşma yerleri projesi ile 3 feribot yanaşma yeri yapılacak.
Kasaba Mahallesi Rumkale kesimine planlanan iskele bölgenin istihdamına önemli katkılar sağlayacak. Yapılması muhtemel Birecik Baraj Gölü Tur Programı ile Zeugma-Halfeti-Rumkale arasında Toplam 36 km.lik seferler düzenlenebilecek.

Rumkale Kesimi Feribot Yanaşma Yeri Projesi su üstünde 1.110 m²’lik alanda planlandı. Proje alanında su altında kalan dolgu alanı ise yaklaşık 1.750 m² olarak tasarlandı. Proje kapsamında oluşturulması planlan alan için yaklaşık 6.700 m³ (12.000 ton) dolgu yapılacak. 25 kişinin çalışacağı projenin yaklaşık 8 ay içinde tamamlanması hedefleniyor. İşletme aşamasında 5 kişi çalışacak.

Su seviyesi belirleyici oldu

Yanaşma yerlerinin tasarımında, Birecik Baraj Gölü su seviyesi değişimleri göz önünde bulunduruldu. Değişken su seviyelerinde feribotların yanaşma hizmetini sorunsuz bir biçimde yapabilmesi maksadıyla farklı kotlarda yanaşma yerleri yapılması planlandı. Bu amaçla, farklı kotlarda 5 adet su içi beton rıhtım yapıları projelendirildi. Böylelikle feribotlar göldeki su seviyesi değişimlerine bağlı olarak farklı kotlardaki rıhtımlara yanaşma imkânı bulabilecek.

Proje kapsamında 60 m’lik kıyı hatı boyunca 12 m’lik su içi betonlarından oluşan 5 adet rıhtım tipi yanaşma yerinin yapılması planlandı. Ayrıca, ihtiyaç duyulması halinde sisteme sökülüp takılabilir yüzer iskele bağlantısı da eklenebilecek.

Kapasitesi ne olacak?

Rumkale Kesimi Feribot Yanaşma Yeri Projesi kapsamında 1 (bir) adet 36 x 19 metre boyutlarında draftı 1,90 metre olan 30 araç 100 yolcu kapasiteli olan feribotların yanaşabileceği kapasitede yanaşma yeri ve çekek yeri planlandı.

Proje kapsamında 544 DWT olan feribot gemileri kullanılacak. Proje alanında 15 araç ve 50 yolcu kapasiteli A tipi ve 30 araç ve 100 yolcu kapasiteli B tipi feribotlar çalışabilecek. Feribotların boyutları aynı olup, tam boyu 36 metre ve genişliği 13 metre olacak.

Hüseyin Belibağlı-Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler