Galatasaray’ın Florya Arsa İhalesi’ni Öz Er-ka nasıl kazandı?

Emlak Konut GYO Galatasaray’ın Bakırköy Florya’daki 383 milyon 554 bin 450 TL’lik arsasını 2.17 çarpan oranı ile 832 milyon 500 bin TL’ye ihale etti.

Uzun süreden beri beklenen ve Galatasaray’ın mali darboğazı aşmasında önemli bir çıkış yolu olarak görülen Florya Metin Oktay Tesisleri’nin eski arsası 12 Nisan 2018 tarihindeki 2. oturum ile Öz Er-ka İnşaat olarak yeni sahibini buldu.

Öz Er-Ka ciddi çalışma yapmalı

Bir aksilik olmaz ve ihale komisyonu uygun görürse Florya Arsası’nın üzerine Öz Er-Ka İnşaat 2 milyar 250 milyon TL’lik bir proje geliştirecek. Elde edeceği bu gelirin yüzde 37’si olarak 832 milyon TL’yi Emlak Konut GYO’ya aktaracak.

Önce anlaşma yapıldı

Galatarasay Kulübü ile Emlak Konut GYO arasında Florya arsası için yapılan anlaşmaya göre gelirinin % 71,43’ü Emlak Konut GYO’ya, kalan yaklaşık % 28,57’si de Galatasaray Spor Kulübü Derneği’ne ait olacak.

Buna göre;

Toplam Asgari ASKŞPTG’ye göre 832.500.000 TL
Emlak Konut GYO A.Ş payı; 594.654.750 TL
Galatasaray Spor Kulübü Derneği; 237.845.250 TL alacak.

İhale nasıl cereyan etti?

Galatasaray’ın en değerli arazisi olarak bilinen Florya’daki eski Metin Oktay Tesisleri’nin yer aldığı taşınmazın ihalesinde son zamanlar görülmeyen bir ilgi vardı. Piyasa şartlarına rağmen 9 firma ve iş ortaklığı ihaleye katılım gösterdi.

Altı yıldır Emlak Konut GYO’nun ihalelerinin neredeyse tamamını takip eden birisi olarak bu ihalede bir ilke şahit oldum. Tarafların hiç birisi turlardan çekilmedi. Yani tamamı yazılı turun sonuna kadar teklif vermeye devam etti. Normal şartlarda imkanı zorlanan firmalar teşekkür eder, turlardan çekilir veya yazılı tura teklif vermezdi. Bu durum ilk kez bu oturumda yaşandı.

Favoriler kimdi?

İhalenin ister istemez favorileri vardı. Örneğin Özak GYO, Aşçıoğlu veya güçlü denebilecek bir ortaklıkla giren Fuzul Yapı ve Hasanoğlu İnşaat öne çıkma beklentisi oluşturdu ama son turda teklifler açıklandığında ortalama fiyatın dışına çıkan olmadı.

Pekintaş – Burakcan İş Ortaklığı oturumun agresifi oldu

Oturumun en agresif tekliflerini sunan, bir başka deyişle fiyat atan taraf Pekintaş Yapı – Burakcan İnşaat İş Ortaklığı oldu. Ortaklık sözlü ilk 3 turunda düşen bir tempoda fiyatlar verdi. Arsa payı olarak ilk turda 90 milyon TL, 2. turda 27 milyon TL ve 3. turda 15 milyon TL gibi bir önceki rakibinden yüksek rakamlar sundu. Yazılı turda da 80 milyon TL’lik bir çıkış daha yaptı. Ama genel sıralamada 634 milyon TL’lik arsa payı ile 3. olmaktan kurtulamadı.

Umulmadık taş Şua oldu

Tabi oturumun ortalamasını bozan ve hiç beklenmeye bir tepki veren firma Şua İnşaat oldu. Şuacılar, Öz Er-ka’dan sonra ikinci sıraya yerleşti. 2 milyar 100 milyon TL satış toplam geliri, yüzde 38.5 arsa payı oranı ve 802 milyon 200 bin TL arsa karşılığı teklif ettiler ama Öz Er-ka’nın 30 milyon TL arkasında kalmaktan kurtulamadı.

Fiyatlar birbirine yakın seyretti

İhalede arsaya teklif edilen rakamların 574 milyon TL ile 634 milyon TL aralığında toplandı. Çıkışı yapan söylediğim gibi Öz Er-ka ve Şua oldu.

Oturumda arsanın paydaşları arasında Galatasaray Yönetim Kurulu H. Hüseyin Toprak da vardı. Toprak ihaleyi baştan sona takip etti. En yüksek teklifi veren Öz Er-ka’nın yöneticileri ile tanıştı ve karşılıklı kartvizit alışverişi oldu.

Ankara kökenli bir firma olan Öz Er-ka İnşaat, Emlak Konut GYO’nun ihalesine ilk kez katıldı. Tabi ipi göğüsleyen taraf olunca Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Keleş ve YKB Yardımcısı Salih Atalay’ın sevinci görülmeye değerdi. Keleş yaptığı açıklamada şeffaf bir ihale olduğunu işaret etti.

YKB Yardımcısı Salih Atalay da yaptığı kısa açıklamada, “Türkiye’nin geleceğini gördüğümüz için ihaleye katıldık. İstanbul’un en değerli arsalarından birisi. Sonuçtan çok memnunuz.” İfadelerine yer verdi.

Hüseyin Belibağlı-Emlaknews.com.tr

2 thoughts on “Galatasaray’ın Florya Arsa İhalesi’ni Öz Er-ka nasıl kazandı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir