Fransız AFP’ye göre Türkiye’deki inşaat sektörü çöküşe geçti

Ekonomik kriz gün geçtikçe derinleşirken AFP, “Türkiye’nin ekonomik büyümesi yavaşlarken inşaat sektörü çöküşe geçiyor” diye yazdı.

Fransız haber ajansı AFP, Türkiye ekonomisindeki yavaşlamanın inşaat şirketlerini nasıl etkilediğini inceleyen bir haber yayınladı. "Türkiye'nin ekonomik büyümesi yavaşlarken inşaat sektörü çöküşe geçiyor" başlıklı haberde Bolu Mudurnu'da Burj Al Babas adıyla Disney kalelerini andıran yüzlerce lüks ev yapan Sarot Grubu'nun iflası örnek gösterildi.

'Ne derseniz deyin'

Haberde, "Türkiye'nin dört bir yanına yayılan bitmemiş ve boş inşaat projeleri, ülkedeki inşaat sektörünün ve ekonominin kendini içinde bulduğu soruları gösteriyor" denildi. İnşaat sektörünün AKP iktidara geldikten sonra Türk ekonomisinin büyüme motoru olduğunun belirtildiği haberde, sektörün 2018'in üçüncü çeyreğinde yıllık yüzde 5,3 küçüldüğüne dikkat çekildi.

Konkordatoların dörtte üçü inşaat şirketi

Görüşüne başvurulan İzmir Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden Doç. Dr. Alper Duman konkordato veya iflas başvurusunda bulunan şirketlerin dörtte üçünün inşaat şirketi olduğuna dikkat çekerken, "İster emlak balonu, ister inşaat balonu diyelim, ortada bir balon var” ifadelerini kullanıyor.

Burj al Babas villaları sadece bir örnek

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe ise daha fazla şirketin konkordato ve iflas başvurusu yapacağını düşünüyor. Gökçe'ye göre, Türkiye'de ihtiyacın üzerinde ev inşa edildi. Bunlara sadece Disney kalesi görünümündeki Burj al Babas villaları değil, aynı zamanda sıradan Türkler için basit evler de dahil. TÜİK'in inşaat güven endeksi Kasım ayında yüzde 2,1 düşerek 55,4'e geriledi. Endekste 100'ün altındaki sonuçlar karamsarlığı ifade ediyor. Son dönemlerde konut satışının en fazla yapıldığı körfez ülkelerindeki müşteriler de eskisi kadar konuta rağbet etmiyor.

Birgün

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler