Feng shuiyi hafife almayın

Chi Yapı, doğru uygulandığı takdirde evlerde birçok olumlu sonuç doğuracak feng shui ile dekorasyonlar yapılması için enerji haritaları çıkarıyor.

Çinlilerin ‘ejderhanın kozmik nefesi’ olarak tanımladığı ‘chi’, yaşadığımız mekanda, çevremizde bizi etkileyen ve devamlı hareket eden kozmik, metafiziksel enerjilere deniyor. Sözlük anlamı rüzgar ve su olan feng shui’nin amacı ise bu enerjiyi en faydalı olacak şekilde yakalamak. Feng shui doğru uygulandığı takdirde olumlu sonuçlar doğuruyor. Uzmanlarının kişiye özel analizlerle enerji haritasını çıkardıklarını ifade eden Chi Yapı kurucusu Sait Güler, verimlilik ve güç için ne tür enerjilere ihtiyaç duyulduğunun tespit edildiğini söyledi. Güler, birçok Batı ülkesinde yaygınlaşan bu tekniklerle dekorasyonun yaygınlaştığını da belirtti. Yaşanılan mekanlarda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Chi Yapı Feng Shui analizcisi Ayman Sozakbayeva ise doğru feng shui ile sağlanan enerji dengesiyle bireylerin olumlu duygular taşıması, aile içi huzur mutluluk, bereket, ve refah sağlandığını söyledi.

Eve giriş

Doğadaki enerjinin büyük bir kısmı eve ana giriş kapısından girdiği için kapının yönü, rengi, açıldığı alanın mimarisi chi enerjisinin eve girişi ve yayılması açısından önemli. Yön tespit edildikten sonra renk kararı veriliyor. Enerjinin kaçışını önlemek ve rahat bir şekilde akışını sağlamak da mümkün oluyor.

Yatak odası önemli

Üçte birinde uyuduğumuz hayatımıza yatak odamızın büyük bir tesiri var. Feng shuide yatak odası dekorasyonu çok önemli hale geliyor. Yumuşak formlu nesneler kullanılması tavsiye edilirken enerjinin doğrudan uyuyan kişi üzerine gelmemesi için yatak kapının önüne koyulmaması söyleniyor. Çok fazla olmasa da sevgi ve sıcaklığın rengi kırmızıyla canlılık sağlanabilir. Derinlik hissi yaratacağından ve yansıtacağı siluetlerin yabancı gibi algılanacağından aynaların çiftler üzerinde sorunlara yol açtığı düşünülüyor. Televizyon ise uyku boyunca insanların güçlerini geri kazanmalarını engellediğinden yatak odalarında kesinlikle kullanılmamalı. Çiftler arasında soğuklaşmaya neden olabilecek mavi ve siyah tonlu çarşaflar da yasaklardan. Yatak dikdörtgen başlıklı ve pencere gibi sağlamlık hissi vermeyen bir yer önüne değil duvar gibi sağlam bir yüzey önüne yerleştirilmeli. Çiftlerin doğum tarihlerine göre hesaplanarak bulunan ve bu sayede şanslı ve şanssız yönleri ortaya çıkaran kua sayıları hesaplandıktan sonra yatak odasında uyum için gerekli tasarım uygulanabilir.

Aydınlık ve taze banyolar

Beyaz renk ve açık pastel tonlarla oluşturulan banyolara ise aydınlık ve taze hava girişi sağlanmalı, her zaman temiz ve kapısı kapalı olmalı. Banyoda yok edici etki yaratacağından ateş elementi kırmızı ve tonları kullanılmamalı. Su zenginliğini simgelediğinden kontrolsüz akması engellenmeli. Klozet kapağı daima kapalı tutulup arızalı musluklar onarılmalı.

Evin kalbi

Oturma odası, evin ruhu, kalbi ve merkezi olarak kabul ediliyor. Pozitif enerjiyi çekme açısındansa en iyi formun kare ve dikdörtgen olduğu söyleniyor. Bu odada ayna ve parlak yüzeyler, chi enerjisini yansıtma özelliğine sahip. Enerji akışını engelleyici yüksek nesnelerin giriş kapısının karşısına konulmaması ve kapı ile pencerenin karşılıklı olmaması gerekiyor. Oturma odasında keskin mobilya kenarları, kaba oyma ve yırtıcı hayvan şeklinde süsler ise onaylanmıyor. Fazla mobilya da enerji akışını zorlaştıracak etkenlerden biri. Aydınlatma da çok önemseniyor. Özellikle parlak ışıltılarıyla şenlik havası yaratan kristal avizeler, durgunlaşmış negatif enerjiyi dağıtmak için kullanılıyor. Tavan ortasında taşıyıcı kiriş veya dekoratif sarkıtlar bulunuyorsa altına oturma grubu konmamalı deniyor.

Yang tonlar

Feng shuiye göre çocuk odası girişe yakın bölümde olmalı. Doğu bölgesine yerleştirilmiş çocuk odalarında ise doğa enerjisinin çocuk gelişimine olumlu katkı yapması bekleniyor. Çocuklar çeşitli geomanyetik ışınlara hassas olduğundan yatağın başı çocuğun olumlu yönüne göre yönlendirilmeli. İki katlı yatakların olumsuz olmadığı söyleniyor. Fakat yatak altına yerleştirilen çalışma masası yin ve yang aktivitesinin yer değişmesine yani uykuyla çalışma dengesinin bozulmasına neden olur. Çocuklar renkli ve aktif şeyleri sevdiğinden, çocukta hiperaktivite yoksa, odada yang tonların kullanılması güzel karşılanıyor. Ayrıca iyi aydınlatılması ve karanlık noktaların bulunmaması gereken çocuk odalarında yatak üzerinde kiriş ve rafların olmaması gerektiğine de dikkat çekiliyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler