''FED’in faiz artırma kararıyla 10 yıllık sürecin sonuna geldik''

ABD Merkez Bankası (FED) 10 yıldan sonra ilk kez faiz artırma kararı aldı. FED, faiz oranını 0,25 puan artırarak %0,50'ye yükseltti.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, bu kararın aynı zamanda on yıllık olağanüstü bir sürecin de sonuna gelindiği konusunda önemli bir kanıt niteliği taşıdığını belirterek, 2016’ya kadar kademeli olarak faizlerin 1,5 seviyesine çıkmasının olası bir senaryo olduğunu savundu. Dumankaya, FED’in ihtiyatlı duruşunu bozmayacağını ve kısa vadede piyasaları rahatlatacağını belirtti.

''Ekonomimize etkisi sınırlı kalır''

Faiz artırım kararının beklenen sonuç olduğunu, bu yüzden de piyasaların normal bir seyir izlediğini anlatan Uğur Dumankaya, “2016’da artırım yönünde devam edecek kararların, dolar/TL parametresinde ve piyasalar üzerinde bazı etkileri elbette olacaktır; fakat bu durumun ülke ekonomimizi dramatik bir şekilde olumsuz yönde etkilemeyeceği kanaatindeyim” dedi.

Bekle gör dönemi

Bir anlamda ''bekle ve gör'' dönemine girildiğini de belirten Dumankaya, piyasaların FED’in gelecek dönem kararları konusunda kendi yolunu bulacağını söyledi. Uzun zamandır beklenen bir kararın gerçekleştirildiğini kaydeden Dumankaya, “Bu açıdan FED’in faiz artırımı ile önemli bir eşiği aştık” diye konuştu. 

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler