Faizsiz konut ve araba aldıran kurumlar atakta

Eminevim ve Fuzulev’in öncülüğünde kurulan faizsiz ev ve araba edindirme sistemi son yıllarda çığ gibi büyürken yeni oyuncular peşpeşe piyasaya giriş yapıyor.

Geçmişi 27 yıl önceye dayanan, elbirliği sistemi ile konut ve araba edindiren faizsiz kurumların sayısı hızla artıyor.

Süreç, 1984’te Albaraka Türk ile başlarken 1985’te Faysal Finans, 1989’da bir başka Körfez menşeli kuruluş olan Kuveyt Türk, sermayesine Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün de ortak olmasıyla sektörde yerlerini aldı. 1996’da Asya Finans sektöre giriş yaptı. Faysal Finans ise sonradan Family Finans’a dönüştü. Family Finans 1991’de sektöre giren Anadolu Finans ile 2005’te birleşti ve günümüzdeki Türkiye Finans Katılım Bankası oldu.(*)

Badireli bir süreç yaşandı

1995 yılında faaliyete başlayan İhlas Finans ise, güçlü bir aktif-pasif, gelir-gider dengesine sahip bir faizsiz bankacılık modeli içinde yer almasına rağmen, sonraları yönetim zaafiyeti ve likidite sorunu yaşayarak BDDK tarafından faaliyetleri Ağustos 2000’de durduruldu.

Zor zamanlar

28 Şubat dönemi de faizsiz sistemlerin üzerinden silindir gibi geçerek geri kalmalarında önemli bir rol üstlendi. Asya Finans ise FETÖ’nün finansal kuruluşu olduğu için 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe kalkışmasının akabinde apar topar kapatılarak faaliyetlerine son verildi.

Devlet eliyle kuruluyor

Mayıs 2015 tarihinde Ziraat Katılım, 2016’da Vakıf Katılım ve 2019’da da Türkiye Emlak Katılım Bankasının faaliyete geçmesi ile birlikte Türkiye’deki katılım bankacılığı halen Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Albaraka Türk, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Türkiye Emlak Katılım Bankası olmak üzere 6 katılım bankası faaliyet gösteriyor.

Faizsiz girişimler de boş durmadı

Öte yandan sektörün önde gelen isimleri Eminevim ve Fuzulev’in açtığı yoldan piyasaya sürekli yeni oyuncular katılıyor. Toplumun faize duyarlı kesimine hitap eden faizsiz sistemler hem körfezli yatırımcılar hem de yine geçmişi 30 yılı aşan katılım bankacılığı tarafından destekleniyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde piyasaya atılan Birevim, Katılımevim, Finansevim gibi şirketlere ek olarak gelecek hafta Tasarruf AŞ ve Vakıfevim de katılıyor.

Herşeye rağmen...

Tüm bu artışlara ve toplumun dini hassasiyetlerine rağmen faizsiz sistemlerin pazardan aldığı oranın yüzde 5 civarında seyretmesi de bir muamma olarak önümüzde duruyor.

*http://www.tkbb.org.tr
Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler