Faizleri ve fiyatları düşürün, taksitleri yapılandırın

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Özel bankalar kamu bankaları gibi faizleri düşürerek, müteahhitler de konut stokunun azalması için konut fiyatlarını aşağı çekerek elini taşın altına koymalı” dedi

Bankaların konut kredisini ödeyemeyen vatandaşların evini almak yerine, alacaklarını yapılandırma ile tahsil etmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkam Bendevi Palandöken, "Konut kredisini ödeyemeyen vatandaşlar evini bankalara teslim etmek zorunda kalıyor. Bankalar uzlaşma yoluna giderek bu borçlara yapılandırma getirmeli, kredi borcundan alacaklarını vatandaşın evini alarak değil borçlara yapılandırma getirerek tahsil etmeli.

Bununla birlikte konut kredi faizlerini, özel bankalar kamu bankaları gibi düşük tutmalı. Çünkü faiz ne kadar yüksek olursa, inşaat sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde daralma meydana geliyor. Konut stokunun azalması için müteahhitler de konut fiyatlarında indirime gidilmeli" dedi.

Düşüş sürüyor

Yılın ilk çeyreğinde konut satışlarının azaldığına dikkati çeken TESK Genel Başkam Bendevi Palandöken, "Türkiye genelinde konut satışları ilk çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,6 oranında, ipotekli konut satışları ise yine aynı döneme göre yüzde 57,3 oranında azaldı. Yabancılara satılan konut sayısının yüzde 81,5 artmasına neden oldu.

Vatandaş evini bankaya teslim ediyor

Konut kredisini ödeyemeyen vatandaşların evini bankalara teslim etmek zorunda kaldığına dikkati çeken Palandöken, yapıcı çözümler getirmek için borçlarda yapılandırmaya gidilmesi gerektiğini vurguladı. Konut stokunun azalması için özel bankaların ve müteahhitlerin de elini taşın altına koymasını isteyen Palandöken, dövizde yaşanan dalgalanmaların yabancılara konut satışlarında artışa yol açtığını kaydetti.

15 bin konut bankalara geçti

Konut satışlarındaki azalmaların kredi faizlerinin yüksekliğine bağlı olduğunu hatırlatan Palandöken, şunları dile getirdi:" Konut kredisi alıp borcunu ödeyemeyen vatandaşlar, ipotekte olan evlerini bankalara kaptırdı. Bankaların eline geçen gayrimenkul sayısı son verilere göre bir yılda yüzde 17 artarak 15 bin 532'ye çıktı. Yapıcı olmak, herkesin bu durumdan en az zarar ile çıkması için borçlara yapılandırma getirilmeli."

Aydınlık-Afyon Odak

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler