Eyüp’teki tartışmalı arazi spor alanı oldu

Eyüp’ün en değerli ama en çok tartışılan arazisinin imar planı değiştirildi. 13 yıl önce yeşil alanken ticari alanı yapılan arsaya, spor tesisi yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın dünürü Mustafa Şevki Kavurmacı, Atasay’ın sahibi Cihan Kamer ve eski Futbol Federasyonu Başkanı merhum Hasan Doğan’ın 2004’te satın aldığı Eyüp’teki araziye, yapılan sor değişiklikle spor tesisi yapılmasına karar verildi. 2004’teki satıştan hemen önce imarı yeşil alandan ticari alana çevrilen arsanın komşu arsalar da konut alanından çıkarılıp yeşil alan ilan edilmişti. Komşu arazilerin sahipleri tarafından mahkemeye taşınan bu imar değişikliklerinin ardından, yoğun bir tartışmanın konusu haline gelen arsa, 13 yıldan sonra, plan değişikliğiyle ticaret ve hizmet alanları fonksiyonundan çıkarılıp spor alanına alındı.

TTF’ye bağışlanmıştı

Hürriyet’in haberine göre, hararetli tartışmalara konu olmasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) bağışlanan 5 bin 243 metrekarelik arazi, 23 Eylül 2013 tarihinde protokolle 49 yıllığına Spor Genel Müdürlüğü’ne devredilmişti. Söz konusu araziye ilişkin, Planlama Müdürlüğü’nün 7 Şubat 2017 tarihli talebi ile hazırlanan üst ölçekli plan tadilatı teklifi, önceki gün İBB Meclisi’nde kamu yararı doğrultusunda oy birliğiyle kabul edildi.

Binalar sökülüp takılabilir olacak

Yapılan plan değişikliğiyle TFF bu alan kapalı ve açık spor tesis alanları, tesisin ihtiyacı olan idari, sosyal, teknik birim alanları, kafe, lokanta  ile açık ve kapalı otopark yapabilecek. Planda gösterilen açık spor alanlarında, mevcut yeşil doku korunacak. Yeşil kalitesi yenilenip, açık spor tesis alanı olarak düzenlenecek olan alanda tesis ihtiyacı olan soyunma yerleri, idari tesis, revir, duş – wc için maksimum 100 metrekare kapalı alanı ve yüksekliği 3,5 metreyi geçmeyen tek katlı sökülür takılır yapılar halinde inşa edilebilecek.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler