Evrim Kırmızıtaş’ın eşi Ömer Faruk Başaran milletvekili adayı

Gayrimenkul satışının başarılı ismi Evrim Kırmızıtaş Başaran’ın eşi Ömer Faruk Başaran MHP’nin Kocaeli milletvekilliği için aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Başaran Holding YKB Ömer Faruk Başaran MHP'den Kocaeli milletvekili aday adayı oldu. Evrim Kırmızıtaş Başaran eşi olan Ömer Faruk Başaran iş ve cemiyet hayatının tanınan isimleri arasında yer alıyor.

Erken seçim kararı alınmasından sonra Milliyetçi Hareket Partisi'ne birden çok ünlü isim milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu. Bunların arasında güçlü bir ticari ve siyasi geçmişe sahip olan Ömer Faruk Başaran da katıldı.

Ömer Faruk Başaran kimdir?

1965 yılında İstanbul’da doğdu. Ömer Faruk Başaran ilk, orta ve lise tahsilini Gebze’de tamamladı.

Yükseköğrenimini Londra’da Usıu Europa – Campus’da “İş İdaresi” dalında bitirdi. (1983 – 1987). Vatani görevini Marmaris Aksaz Karaağaç’ta kısa dönem deniz kuvvetlerinde tamamladı. 1987 yılında atıldığı iş hayatına, halen inşaat başta olmak üzere ticaret ve sanayi konularında yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren Başaran Grup Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etmektedir.

İngilizce bilen Ömer Faruk Başaran, gayrimenkul ve emlak sektörünün yakından tanıdığı Evrim Kırmızıtaş ile evli ve beş çocuk babasıdır.

İş hayatı

Ömer Faruk Başaran, 1990’lı yıllarda Atılım firmasını kurarak, Türkiye’de ilk defa sosyal hizmetlerde 14 branşta bir ilke imza attı. Nur-iş Otomobil Organizasyon A.Ş. firmasını kurarak kampanyalı otomobil organizasyonları gerçekleştirdi.

Yine aynı yıllarda çeşitli inşaatları, kat karşılığı usulü ile tamamladı. 1997 yılında Türk iş dünyasının önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Gebze Şubesi’nin kurucu başkanlığını üstlendi.

Daha sonra MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği ve Otomotiv –Yedek Parça Meslek Komitesi Başkanlığı görevlerinde yer aldı. 2001 yılında Gebze Genç Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (GENÇSİAD) kurmuş ve kurucu başkanlığını yaptı.

Gebzespor’da Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde de bulunan Ömer Faruk Başaran, Gebze Ticaret Odası’nda (GTO) Meclis Üyeliği, Elektrik ve Otomotiv Meslek Komiteleri ile Dış İlişkiler Çalışma Grubu üyeliklerinde bulundu.

2008 yılında Gebze Ticaret Odası Vakfı’nın Kurucu Üyeleri arasında yer aldı. Ömer Faruk Başaran, 2002 yılında Merhum Turgut Özal’ın kurduğu Anavatan Partisi’nden (ANAP) Kocaeli Milletvekili adayı oldu.

2008 yılı başında İstanbul’da kurulan Arena Uluslararası İnşaat ve Dış Ticaret A.Ş’nin ve 2009 yılında kurulan Globaltek İnşaat San. Ve Tic. A.Ş.’nin kurucuları arasında yer alan Ömer Faruk Başaran, halen bu firmaların YKB’liği yerine getirmektedir. 2013 yılında Başaran Şirketler Topluluğu bünyesinde kurulan Başaranlar Yatırım Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üstlendi.

2009 yılında, Sheikh Mohamed Eid M. T. Al Thani (Katar Devlet Bakanı ve Sheikh Eid Bin Mohammad Al Thani Charitable Association Başkanı), Ali Abdullah A.R.AI Suwaidi ile birlikte Fay Construction WII. Firmasını kurarak Katar’daki çeşitli inşaat ve enerji projelerinde yer aldı.

STK’larda görevleri oldu

2008-2012 yılları arasında İstanbul Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyeliği görevinde bulunan Ömer Faruk Başaran’ın aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) Türk – Azerbaycan, Türk-Belarus Yürütme Kurulu Üyelikleri ve Türk – Moğolistan İş Konseyi Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

Aile geçmişi

Başaran Ailesi 1973 yılında İbrahim Başaran’ın öncülüğünde elektrik piyasasının önemli bir kuruluşu olan Kondaş Kondansatör A.Ş.‘yi kurarak Türkiye’ye kazandırdı.

Ömer Faruk Başaran'ın babası İbrahim Başaran 1988’de Gebze Ticaret Odası Başkanı seçilerek 21 yıl kesintisiz bu görevi sürdürdü. Abisi Ahmet Başaran, halen Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkan Yardımcılığı görevinde bulunuyor.

Ömer Faruk Başaran’ın Şirketleri Ömer Faruk Başaran, 1987 yılında atıldığı iş hayatına, halen inşaat ve enerji başta olmak üzere ticaret ve sanayi konularında yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren Başaran Grup Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etmektedir.

Başaranların aile büyüğü ve oğlu İsmail Ağa (Soyadı Kanunu ile Başaran soyadını aldı) Gebze’de “Ayvacılar, Ayvacıoğlu” lâkapları ile tanınırlardı. Cumhuriyetin ilk yıllarında tarım ve hayvancılık ile süt ve süt mamulleri imalatı işleriyle iştigal eden aile, 1965'te, İsmail Başaran’ın büyük oğlu Orhan Başaran ve küçük oğlu İbrahim Başaran, Başaran Kolektif Şirketi’ni kurarak; 1980’li yılların başlarına kadar Bedford, Tofaş, BMC, Uniroyal Lastikleri gibi güçlü markaların bayiliklerini yaptı.

Sahibi olduğu firmalar:

Başaran Şirketler Topluluğu Başaran Grup Şirketleri Başyapı İnşaat Hazır Beton ve Asfalt San. Tic. A.Ş. MNF Yapı San. ve Tic. Ltd. Şti.

Özgür İnşaat Kuyumculuk Emlak Tur. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Yurtdışı Ortaklıkları

Başaran USA – ABD FAY International Construction WLL. - KATAR Intertis Construction

Makedonya Ortaklığı

Başaran İnşaat Turizm San. ve Tic. A.Ş. Arena Uluslararası İnşaat A.Ş. Gamas Proje Taşımacılık Ltd. Şti.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler