Evinizdeki boşlukları kullanışlı alanlara dönüştürün

Evinizde bulunan köşeleri, ölü alanları fonksiyonel hale getirerek zevkinize uygun şık ve modern alanlara dönüştürebilirsiniz.

Günümüzde evler giderek küçülmeye başlıyor. Bu durum, evdeki boşlukların verimli olarak kullanılmasını çoğu zaman zorunlu hale getiriyor. Buna rağmen pek çoğumuzun evinde koridorlar, merdiven altları, kolonlar genellikle boş bırakılıyor. Evinizin boş anlarını kullanışlı hale getirmenize yardımcı olacak ipuçlarımıza göz atarak ilham verici fikirler edinebilirsiniz.

Köşeleri keşfedin

Evlerin en kullanışsız bölümleri genelde ne yapacağınızı bilmediğiniz köşelerdir. Dik açılı olmayan amansız bir köşe ne koltuk, ne masa ne de dolap yaslamanıza imkan verir. Mobilyalarınızla arasında mecburen boşluk bıraktığınız bu köşelere karşı elbette yapabilecekleriniz var. Kullanışsız köşenin evin neresinde olduğu önemli. Mesela, salondaysa uzun boylu, bir bitkiyle veya askılı, birkaç katlı bir saksıyla köşeyi yumuşatabilir ve doğal bir hava yaratabilirsiniz. Kullanışsız köşe mutfaktaysa oraya birkaç katlı bir köşe rafı yerleştirerek onu kiler gibi kullanabilirsiniz.

Koltuk arkaları ve dolap üstlerini değerlendirin

Koltuk arkalarındaki ve dolap üstlerindeki boşluklar hemen her evin kullanışsız bölümleri arasındadır. Koltuğunuzla duvar arasındaki boşluk, odayı daha ferah gösterme amacıyla değil isteğiniz dışında oluştuysa burayı görünmez bir depo olarak kullanabilirsiniz. Tablo gibi düz ve büyük parçalar koltuk arkasında fazla karmaşa yaratmadan saklanabilir. Boşluk koltuğunuzun yanındaysa kolçağa yaslayacağınız bir yan sehpayla onu kullanışlı hale getirmeniz mümkün. Dolap üstlerinde kalan kullanışsız boşluk için çözüm basit. Buralarda, üst üste bir şeyler yığmak yerine, dekoratif saklama kutuları ve hurçlar kullanırsanız göze güzel görünen ideal saklama alanları oluşturursunuz.

Merdiven altları atıl kalmasın

Çatı katında veya dubleks bir dairedeyseniz kullanışsız bölümlerin belki de en kullanışsızıyla karşı karşıyasınız: Alçalan çatı ve merdiven altı boşluğu. İkisi için de en garantili çözüm, hazır mobilyaları buraya sığdırmaya çalışmaktan ziyade, ölçülerinize uygun bir dolap veya raf sistemi yaptırmak. Yalnız bu iki bölümü bir tutmamakta fayda var: Merdiven boşluğu muhtemelen ardiye olarak kullanılacak daha kullanışsız bir bölüm. Ama çatı katı bizzat başınızı soktuğunuz eviniz. Kediler gibi yuva hissini sevenlerdenseniz çatının alçak kısmında uygun bir köşeyi çalışma alanınız veya yatak odanız haline getirebilirsiniz. Hem, oturur veya yatay pozisyonda başınızı tavana çarpmamış olursunuz.

Kapı arkasını askıyla düzenleyin

Son olarak, kapı arkaları da evinizin kullanışsız bölümleri arasında sayılabilir ama buraları değerlendirirken dağınıklık yaratmamaya, düzen sağlamaya özen göstermelisiniz. Ahşap bir kapının arkasına askılıkla kıyafet asabilirsiniz ama camlı bir kapıda bu, dağınık bir görüntü yaratabilir. Kapınız açık durumdayken duvarla arasında yeterli boşluk varsa askılığı duvara monte edebilirsiniz. Böylece kapı arkasındaki başka bir kullanışsız bölümü değerlendirmiş olursunuz.(Milliyetemlak)

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler