Eskişehir’in tarihi bacaları enerji verimliliğine simge oldu

Espark AVM, Tepebaşı Belediyesi ve Philips Aydınlatma’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği örnek bir proje ile Eskişehir’in simgesi tarihi bacalar ilk kez ışığa kavuştu.

Espark Alışveriş Merkezi’nin giriş kapılarında yer alan tarihi bacaların aydınlatma çalışması tamamlanırken 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde farkındalık yaratmak amacıyla sadece bugüne özel mor renklere büründü. Bu etkinlik ile Türkiye’de enerji verimliliği konusunda örnek ve önemli bir adım da atılmış oldu.

Sürdürülebilir enerji projesi Espark AVM'nin önünden başladı

Avrupa Birliği Horizon 2020 - Araştırma ve İnovasyon Çerçeve Programı kapsamında geliştirilen proje ile aydınlatma alanında dünyada lider konumda bulunan Philips, Tpebaşı Belediyesi'ne destek oldu. Bu yolla belediyenin Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı'na bağlı olarak en gelişmiş teknolojiyle donatılmış enerji verimli çözümlerin oluşturulması, enerji tasarrufu sağlanması ve karbon emisyonlarının azaltılması hedeflendi.

Bunu somutlaştırmak için de Espark AVM giriş kapılarında yer alan, şehrin en önemli simgelerinden olan eski tuğla fabrikasına ait tarihi bacaların ışıklandırılması, bu kapsamlı projenin başlangıç noktası olarak seçildi.

Tarihi bacaların ilk kez aydınlatılarak Eskişehirlilerin beğenisine sunulduğu tanıtım toplantısında konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, "Dünya çapında Türkiye'yi temsil edecek bir projeye imza atmış bulunuyoruz. Kent kimliğini oluşturan ve şehri simgeleyen mimari yapıları aydınlatarak onları güzelleştirirken aynı zamanda sürdürülebilir çevreye katkı sağlayacak, enerji verimliliği sağlayan çözümler üretmek hedefiyle yola çıktık. "Akıllı Şehir Aydınlatması" için teknoloji alanındaki çözüm ortağımız, bir dünya devi olan Philips Aydınlatma ile şehrimizin gelişimine yönelik projelere her zaman destek veren EsparkAVM'ye katkılarından dolayı teşekkür ederim." dedi.

Espark AVM dikkat çekti

ECE Türkiye tarafından yönetilmekte olan Espark’ın AVM Müdürü Gökay Uzar, “Eskişehir’in simgesi tarihi bacaların enerji verimliliğine dikkat çekmek ve sürdürülebilir çevre projelerini gerçekleştirmek adına ilk kez aydınlatılması önemli bir adım oldu.

Bugün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için şehrimizin simgeleri kadın haklarına dikkat çekmek için mor renkte aydınlanacak. AVM'miz Eskişehir’in kültürel ve sosyal yaşamının önemli buluşma noktalarından biri. Espark AVM olarak şehrin ve ülkemizin gelişimine katkı sunan bu projeye destek vermiş olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler