Esenler Nostaljik Tramvay Hattı 2.2 km uzunluğunda olacak

Kültürel ve sanatsal faaliyetleri ile öne çıkan Esenler Belediyesi, 10 milyon 500 bin TL’lik yatırımla Esenler Nostaljik Tramvay Hattı inşa ettiriyor.

Esenler Belediyesi Kentsel Ulaşım Planı kapsamında Esenler Nostaljik Tramvay Hattı Çevre Değerleme Raporu’nu hazırlatarak ilgili makamlara sundu. 2.2 km uzunluğundaki nostaljik tramvay hattı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Daire Başkanlığı-Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek.

Raylı hat yüksek iş ve konut hacmi olan Atışalanı Caddesi ve Davutpaşa Caddesi’nden geçecek. Bu aks ile özellikle çalışan ve öğrenci nüfus yoğunluğunun fazla olan bölgede kesintisiz, çift yönlü, konforlu ve güvenli bir yolcu taşımacılığı planlanıyor.

YTÜ’den başlıyor

Hemzemin olacak şekilde tasarlan Esenler Nostaljik Tramvay Hattı Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nden başlayarak Davutpaşa Caddesi boyunca devam edip, kent merkezindeki yayalaştırılmış alandan geçerek Atışalanı Caddesi boyunca ilerleyecek.

Yayalar ve karayolu ile karma trafik olacak

O-3 otoyol bağlantısına doğru devam eden hat, bu alanda konumlandırılan depo ve bakım binası ile son bulacak. Hemzemin gidecek olan hat güzergâh boyunca, yayalar ve karayolu ile karma trafik içinde olabilecek. Geometrisi mevcut yola uyacak şekilde tasarlanan hatta 5 durak yer alacak. Ortalama hızı saatte 15 km olan Esenler Nostaljik Tramvay Hattı bu bölgenin kalabalık olması, hattın kısalığı ve nostaljik unsurlardan dolayı hızlanmayacak. 2050 yılında da hattın bu kapasitede hizmet vermesi öngörülüyor.

Hatlar 9 dakika aralıklı

Dokuz dakikada bir seferlerin yapılacağı hattın bir yolculuğu 19,5 dakika sürecek. 45 kişi kapasitesi vagonların kullanılacağı hatta zirve saatlerde ortalama doluluk oranı 0.90’dan 40.5 kişi olarak hesaplandı. Saatte 486 yolcunun taşınacağı hatta yine saatte 48 sefer yapılacak.

Nasıl tasarlandı?

Tramvay hattı, tek hat olarak düşünülmüş ve güzergâhın yayalaştırılmış bölgesinde karşılıklı gelen araçlar için bir geçiş bölgesi tasarlandı. Ayrıca hattın ilk durağı olana YTÜ Davutpaşa Durağı’nda araçlar çift hat olarak bekleme yapabilecekler.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler