Esenler Güney Proje Alanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi

Esenler Güney Proje Alanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin detayları belli oldu.

Esenler Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile Atışalanı Mahallesi’nde hayata geçecek olan Güney Proje Alanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin yatırım maliyeti 233 milyon TL olarak hesaplandı.

Toplu Konut İdaresi’nin “Gecekondu bölgelerinin dönüştürülmesi ve iyileştirilmesi amacıyla finansman sağlama” kararı doğrultusunda gerçekleşen Esenler Güney Proje Alanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin ÇED Raporu hazırlanarak Bakanlığa sunuldu. İçinde 1559 konutun da yer alacağı arsa 161 bin 589 metrekare yüzölçümüne sahip bulunuyor. Proje uygulamasına geçildiğinde alanda bulunan mevcut yapılar belediye ekipleri tarafından yıkılacak ve proje alanı TOKİ’ ye boş olarak teslim edilecek.

İnşa edilecek olan tüm yapılar (konut yapıları, kapalı otopark, depo, makine daireleri, trafo yapıları, site giriş yapıları, kapıcı daireleri, sosyal donatı yapıları) konut yapılarında tünel kalıp ve diğer yapılarda karkas yapım sistemlerine uygun olarak inşa edilmesi planlanıyor. İnşa edilecek yapılar 2. derece deprem bölgesinde bulunmakta olup temellerin radye jeneral temel sistemi ile inşa edilmesi öngörüldü.

7 bin 795 kişi yaşayacak

Projenin inşaat aşamasında ortalama 80 kişinin çalıştırılacak ve 14 ay gibi bir süre içinde TOKİ tarafından tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilecek. Projenin hafriyat aşamasının 6 ay, inşaat aşamasının ise 7 ay sürmesi ve 1 ay gecikme payı ile 14 aya çıkması öngörülüyor. Proje tamamlandığında ise hane başı 5 kişi olmak üzere toplamda 1559 konutta 7 bin 795 kişilik nüfusun barınacağı kabul ediliyor.

Proje Bedeli

  • 40.000.000 TL hafriyat işleri
  • 23.000.000 TL peyzaj çalışmaları
  • 117.000.000 TL inşaat maliyeti
  • 30.000.000 TL makine-ekipman
  • 23.000.000 TL işçilik

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler