Erzurum’a 890 milyon TL’lik tramvay hattı yapılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 900 milyon liraya yaklaşan harcamayla Yakutiye ile Palandöken’de Erzurum Tramvayı Hattı’nı hayata geçiriyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Erzurum’da; Gar-Atatürk Üniversitesi Kampüsü-Tıp Fakültesi-Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi-Şehir Hastaneleri-Yavuz Sultan Selim Bulvarı-Gar Tramvay Hattı Projesini gerçekleştirmek üzere çalışmalarını hızlandırdı. 2 etap halinde 5 yılda yapılması gereken projenin toplam maliyeti 890 milyon 198 bin 666 TL olarak hesaplandı.

Projenin birinci etap güzergahı 15.477,20 metre, ikinci etap güzergah ise 5.696,55 metre uzunluğunda olacak. Tamamı gidiş-geliş olmak üzere çift hat hemzemin olarak planlanan güzergah; kent içi ulaşımı rahatlatarak bölgenin gelişimine katkı sunacak.

İki ilçenin ulaşımına hizmet verecek

Erzurum Yakutiye ve Palandöken ilçelerinin sınırları içinde yer alan tramvay hattı Erzurum Gar-Atatürk Üniversitesi Kampüsü-Tıp Fakültesi-Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi-Şehir Hastaneleri-Yavuz Sultan Selim Bulvarı-Gar Tramvay Hattı olarak inşa edilecek.

Projenin birinci etabı konut alanları ile mevcutta yapılmakta olan Hastaneler bölgesinin bağlantısını sağlayacak. Buna ilaveten kent merkezi ile üniversite yolculuklarını da kapsayacak. İkinci etap ise yine konut alanları ile mevcutta bulunan fuar alanı, stadyum ve üniversite bölgesinin bağlantısını kurmuş olacak.

Erzurum Tramvayı geniş bir kesimi kapsıyor

Raylı sistem güzergâhının birinci etabı, TCDD Erzurum Tren Gar’ından başlayarak, Menderes Caddesi ve sonrasında Cumhuriyet Caddesi üzerinden Ömer Nasuhi Bilmen Caddesi’nden devam edecek. Atatürk Üniversite’ne bağlanıp fakülteler arasından Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi önüne kadar gidecek. Oradan Yavuz Sultan Selim Bulvarı’nı takiben Sultan Alparslan ve Palandöken Caddesi boyunca uzanacak.

Gar'dan başlıyor

İkinci etap öngörülen Erzurum Tramvayı güzergahı TCDD Erzurum Tren Garı’ndan başlayarak Necip Fazıl Kısakürek Caddesinden ve sonrasında 2. Kurtderesi Sokaktan geçerek Somunoğlu Caddesinden devam ederek Erzurum Havalimanı Yolu üzerinden Erzurum Fuar ve Kongre Merkezi ayrımından ayrılacak. Kazım Karabekir Stadyumu önünden Atatürk Üniversitesi Yolu boyunca devam edecek. İkinci etap öngörülen güzergah sonu, birinci etap öngörülen güzergahın Yurtlar Bölgesi İstasyonu geçtikten sonra birleşecek.

Tramvay hattının birinci etabı 15+477,20 km olup 14 adet istasyondan, ikinci etabı ise 5+696,55 km olup 6 adet istasyondan meydana gelecek. Ayrıca proje kapsamında trenlerin bakım ve onarımlarının yapılacağı bir depo alanı hazırlanacak.

Tramvaylarda öngörülen ortalama hız 50 km/saat olacak. Proje güzergahının platform genişliği toplam 6,80 m olup istasyonların bulunduğu alanlarda ise platform genişliği 11,80 m olarak dizayn edilecek. Hattın zirve saatteki en yüksek kesitteki değeri tek yönde 10.026 yolcu/saate ulaşması hesaplanıyor.

Birinci etabın istasyonları:

Gar, Lala Paşa, Belediye, Üniversite-1, Üniversite-2, Yurtlar, Hastane, Toki, Yavuz Selim-1, Yavuz Selim-2, Forum, Yunus Emre, Atatürk Bulvarı, Yeşil Yakutiye,

İkinci etabın istasyonları

Sağlam Evler, 3 Temmuz, Otogar, Fuar, Stadyum, Mühendislik Fakültesi,

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler