Erdem Mimarlar’dan Central Park’a Türk usulü Millet Bahçesi modeli

Central Park’ın geleceği için açılan yarışmada Türk Mimar Sunay Erdem’in önerisi dünya arenasında ilk 50’ye girerek finale kaldı. Proje kabul gördüğü takdirde New York, Millet Bahçesi’ne kavuşacak.

Amerika’nın simgelerinden 200 yıllık Central Park yenilenme sürecine girdi. New York Belediyesi, Ağustos - Kasım 2018 tarihleri arasında park için açtığı peysaj yarışmasında dünyanın önde gelen mimarlarından öneri istedi. Bu alanda ciddi birikimi olan ve birçok farklı ülkeden ödüller kazanan Erdem Mimarlar’ın önerisi, 480 katılımcı arasından finale kaldı.

New York Belediyesi, 50 finalist proje arasından Sunay Erdem’in projesini tercih ettiği takdirde Central Park Millet Bahçesi kimliği kazanacak. Zira projenin birçok yerinde Türkiye’de uygulanan Millet Bahçesi’nden ögeler yer alıyor.

Bina çatılarına organik tarım önerdi

Temelleri 1811 yılına dayanan park ekolojisinin tahrip olması üzerine böyle bir yarışma düzenlendiğini hatırlatan Erdem Mimarlar’ın Kurucu Ortağı Sunay Erdem, birçok ağacın ve bitki örtüsünün ömrünü tamamladığını kaydetti.

Diğerlerinin de 50-100 yıl içinde tamamlayacağını söyleyen Erdem, “Central Park dünyanın en önemli parklardan birisi. Büyüklüğü ile adeta Amerika'nın Millet Bahçesi. Biz de tahrip olan alanların organik tarıma adanmasını önerdik. Salt yeşil dokudan ziyade, gelecekte global sorun olacağı görünen tarıma vurgu yaptık. Bu yaklaşımın Manhattan'daki gökdelenlerin çatılarına taşınması gerektiğini söyledik.” diye konuştu.

Bol ödüllü mimar kardeşler

Erdem Mimarlar 1992 yılından bu yana 5 kıtada 50'nin üzerinde ödül kazandı. Bunların arasında son yıllarda gündeme gelen ABD-Meksika sınırı için tartışılan Meksika Duvarı Projesi, Obama Başkanlık Merkezi ve İtalya’daki La Spezia Limanı Cephaneliği’nin uluslararası kentsel dönüşüm yarışmasındaki birincilik ödülü de yer alıyor.

Rakamlarla Central Park

Yaklaşık 3.5 milyon metrekare büyüklüğündeki parkın eni 800 metre, uzunluğu 4 km. 120 farklı bitki, 26 binden fazla ağaç ve 130 hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. İçerisinde 21 oyun alanı, 51 heykel, 36 köprü ve kemerin yanısıra üç büyük göl, hayvanat bahçesi, spor alanları, yürüyüş parkuru, konser alanları ve kış aylarında hizmet veren buz pateni pistleri de yer alıyor. Herhangi bir yönden baktığınızda, 60 m'den fazlasının görülemediği parktaki her şey insan yapımı.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler