Enflasyon gıdada yoksulu ulaşımda zengini vuruyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin araştırmasına göre gıda enflasyonunun yoksulu, ulaştırma enflasyonunun ise zengini etkilediği belirtildi.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (BETAM) araştırmasına göre, zengin de yoksul da enflasyonun etkilerini gündelik yaşantısında hissediyor. Araştırmaya göre yoksul kesim gıda ve barınma harcamalarındaki artıştan, zengin kesim de ulaştırma fiyatları başta olmak üzere lüks kabul edilen harcama kalemlerindeki artıştan etkilendi.

Daha çok borçlanacaklar

BETAM'ın araştırma asistanı Furkan Kavuncu, dar gelirlilerin ücretlerini doğrudan tüketime ayırırken enflasyondan çok etkilendiğini söylüyor. Kavuncu, "Konut ve gıda temel ihtiyaç olduğu için yerini değiştiremiyor. Yoksul enflasyondan her zaman olduğu gibi zenginden daha çok etkileniyor. Enflasyonist baskı arttıkça yoksul kesim borçlanmaya gidecek" dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezimin (BETAM) araştırmasına göre; Nisan 2017-Nisan 2019 döneminde gıda fiyatlarındaki yüksek artışa rağmen zengin ve yoksul enflasyonları arasında çarpıcı bir fark oluşmadı. Dolayısıyla, farklı alanlarda olsa da, zengin de yoksul da enflasyonun etkilerini gündelik yaşantısında hissediyor. Bunun temel sebebi ise yoksul kesimin gıda, alkolsüz içecekler ve barınma harcamalarındaki yüksek artıştan olumsuz etkilenmesi, zengin kesimin ise ulaştırma fiyatları başta olmak üzere eğlence, kültür, eğitim, mobilya, giyim gibi lüks kabul edilen harcama kalemlerinde maruz kaldığı artıştan etkilenmesi.

Petrol zengini etkiledi

2017 yılı Hanehalkı Bütçe Anketi sonuçlarına göre ise, en yoksul kesim bütçesinin yüzde 3’ünü gıda kalemine, yüzde 39'unu konut kalemine ayırıyor. En zengin kesim için bu kalemler sırasıyla yüzde 13 ve yüzde 18 düzeyinde. Ancak zengin kesim, bütçesinin yüzde 29'unu ulaştırma harcamalarına ayırırken, yoksul kesim için bu oran sadece yüzde 5. İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden Prof. Cem Başlevent'e göre bu durum uluslararası petrol fiyatlarındaki yükseliş kaynaklı olarak ulaştırma harcamalarında zengin enflasyonunu olumsuz etkiledi.

Tasarruf oranları düşük

BETAM'ın araştırma asistanı Furkan Kavuncu ise dar gelirlilerin reel ücretlerini doğrudan tüketime ayırırken, enflasyon sonucunda kullanılabilir ücretlerinin çok etkilendiğine dikkat çekiyor. Kavuncu, "Konut ve gıda temel ihtiyaç olduğu için yerini çok değiştiremiyor. Zenginlerde ise enflasyon yükseldiğinde organik ürün veya lüks tüketim maddesi yerine daha düşük kaliteli başka bir ürüne geçiş mümkün. O yüzden enflasyondan yoksul her zaman olduğu gibi zenginden daha çok etkileniyor" dedi. Kavuncu'ya göre, enflasyonist baskının artması durumunda yoksul kesim borçlanmaya daha çok gidecek. Zira tasarruf oranları çok düşük.

Günboyu

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler