Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu Uluslararası Mimarlık Akademisi’nde

2000 yılından bu yana Türkiye’yi Mimar Ahmet Vefik Alp’in temsil ettiği Uluslararası Mimarlık Akademisi’ne Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu da kabul edildi.

Dünyanın en seçkin 100 mimarının üye alındığı Uluslararası Mimarlık Akademisi Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu'nu da ağırlayacak. UN Birleşmiş Milletler, UNESCO ve UIA Dünya Mimarlar Birliği denetiminde 35 yıl önce zamanın UIA Başkanı Prof Georgi Stoilov tarafından kurulan ve bünyesinde dünyanın en iyi 100 mimar ve şehir plancısını barındıran IAA (International Academy of Architecture) Uluslararası Mimarlık Akademisi 2000 yılında mimar ve kentbilimci Ahmet Vefik Alp’ i üyeliğe kabul etmişti.

Alp 18 yıldır Akademi de tek Türk olarak ülkemizi temsil etti. Bu yıl Mayıs ayında gerçekleşen Presidium (Genel Kurul ) da seçkin Türk mimarlar Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu da Akademi ye kabul edildi ve ‘Büyük Usta’ Madalva ve Mazbatalarını aldılar. Böylece Uluslararası Akademi de Türk Mimar adedi üç oldu.

Diğer taraftan, uzun yıllar Uluslararası Mimarlık Akademisi’nin Başkanlığını yürüten kurucu Mimar Prof Stoilov görevini İtalyan Mimar Profesör Amadeo Schiattarella ya devrederek Onursal Başkan oldu.

Başkan’ın altında bir Konsey tarafından yönetilen Akademi bünyesine 150 kadar Profesör atayabiliyor. Akademi’de Türkiye dahil 40 ülke temsil ediliyor. Tokyo, Arizona (USA), Roma, Istanbul, Zürih ve Şangay da temsilcilikleri bulunuyor. Istanbul Temsilciliğini Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp yürütüyor.

.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler